خرید تیر آهن

امروزه در مبحث ساختمان سازی نیاز به محصولات و مصالحی است که بتواند مقاومت و استحکام سازه را فراهم کند. یکی از این آهن آلات تیر آهن ها هستند که در ساختمان سازی بسیار اهمیت دارند و کاربرد های فراوانی دارند. تیر آهن ها انواع مختلفی دارند و در کشور خودمان هم تولید می شود. امروز می خواهیم درباره خرید تیر آهن ها صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا بیشتر درباره این پروفیل آشنا شوید.

تیر آهن چیست؟

تیر آهن یکی از عضو های اصلی در ساختمان سازی می باشد که از آن استفاده می شود. وظیفه ی اصلی تیر آهن ها تحمل تنش های حاصله از نیروی وارده بر آن می باشد. تیر آهن ها معمولا در معماری و مهندسی سازه ، به عنوان عضوی بلند، مستقیم و منشوری شناخته می شوند. تیرآهن ها برای نگهداری بارهای مختلف وارد شده در طول عضو طراحی می شوند. البته در ساختمان سازی تیر به اعضای افقی می گویند و به اعضای عمودی ستون می گویند.

تیر آهن چیست؟

استاندارد های تیر آهن

این استانداردها چیز هایی هستند که کارخانه بر روی تیر آهن ها می گذارد و به این صورت می توان آن ها را با توجه به این استانداردها دسته بندی کرد. این استانداردها عبارتند از:

 • تیرآهن با استاندارد چین و روسیه (INP)
 • تیر آهن با استاندارد ایران و اروپا (IPE)
 • تیر آهن بال پهن (IBP)

INP: ضخامت بال این تیرآهن ذوبی بر خلاف نوع دیگر ثابت نیست. ضخامت بال در این تیرآهن با فاصله گرفتن از محل تقاطع بال و جان، با شیب ملایمی کاهش پیدا می کند. همچنین ضخامت جان در این تیرآهن بیشتر از نوع IPE است. این تیر آهن طبق استاندارد کشور چین و روسیه تولید و به بازار عرضه می شود. طول تیرآهن INP نیز ۱۶ – ۸ متر، ارتفاع آن ۶۰۰ – ۸۰ میلی متر و عرض آن ۲۱۵ – ۴۲ میلی متر است.

IPE: در نام گذاری این تیرآهن حرف I به I-section beam، حرف P به parallel flanges و حرف E به European دلالت دارد. به این معنی که سطح مقطع این تیرآهن I شکل است، بال هایی موازی باهم دارد و تابع استاندارد اروپایی است. این تیرآهن در ایران هم کاربرد گسترده ای دارد. مقاومت کششی تیرآهن ذوبی IPE در دو جهت آن متفاوت است. به تیرآهن IPE تیرآهن نیم پهن هم گفته می شود. طول این محصول ۱۶ – ۸ متر، ارتفاع آن ۶۰۰ – ۸۰ میلی متر و عرض آن ۲۲۰ – ۴۶ میلی متر است.

IBP: این نوع از تیرآهن ها را تیر آهن عریض نیز می نامند این تیر آهن ها تفاوتی که با نوع اول دارند این است که طول بالهای آنها نسبت به نوع اول بیشتر است. یکی از نکاتی که در اینجا باید به آن اشاره کرد حرف V و L است که گاهی در کنار تیر آهن های نوع IPB افزوده می شود، حرف V به معنی سنگین بودن و علامت L نشان دهنده سبک بودن تیرآهن می باشد . به عنوان مثال IPBv نشان دهنده تیرآهن عریض سنگین می باشد.

انواع تیر آهن

تیر آهن های به کار رفته در ساختمان از انواع مختلفی تشکیل شده است. در اینجا انواع تیر آهن را شرح می دهیم

تیر آهن بال پهن: این نوع تیر آهن در بازار به عنوان تیر آهن هاش نیز معروف می باشد. امروزه یکی از پر کاربرد ترین پروفیل ها تیر آهن هاش یا بال پهن می باشد. این تیر آهن از لحاظ واحد طولانی دارای جان و بال می باشد. برای ساخت ساختمان های چند طبقه و بلند نیاز است این تیر آهن را به همراه ورق های فولادی اتصال دهند تا یک سازه ی مستحکم به وجود آید. این تیر آهن می تواند در برابر فشار های وارده به خوبی مقاومت خود را نشان دهد. تیر آهن های ساده و معمولی می تواند این فشار ها و کشش ها را در یک زاویه تحمل کند ولی در جهت های دیگر باید مهار شود. این نیاز با جوش ورق های فولادی مرتفع می شود ولی این کار نیاز به فضای بیشتر ، کار بیشتر و مصالح بیشتر می باشد و در نتیجه کار و زمان و هزینه ها بالا می رود. این تیر آهن به دلیل دارا بودن جان و بال مساوی می تواند در برابر نیروهای وارده در دو جهت مقاومت یکسانی داشته باشد و همین نکته باعث شده است تاثیر بسیاری در کاهش زمان کار، فضای کار و کاهش هزینه داشته باشد. در این جا با برخی از مزایای این تیر آهن آشنا می شویم:

 • حذف عملیات جوشکاری و اتصال ورقها و تیرها
 • امکان استفاده حداکثری از فضای موجود
 • کاهش در استفاده از مقاطع فولادی
 • کاهش در زمان کار و  نیروی انسانی
 • کاهش ضریب خطای نیروی انسانی
 • امکان یکنواختی بیشتر سازه
 • کاهش چشمگیر هزینه های پروژه
 • بالا رفتن سرعت پیشرفت پروژه
 • بالا رفتن استحکام و  سلبیت سازه

تیر آهن لانه زنبوری: این تیر آهن مشابه لانه های زنبور می باشد که در طول آن دارای فضای تو خالی می باشد. نام گذاری این تیر آهن به این علت است که این تیرآهن از بریدن و جوش دادن است. هدف از انجام این کار این است که تیر بتواند لنگر خمشی بزرگتری را در مقایسه با تیر نورد شده اولیه تحمل کند. هنگامی که بر روی تیر آهن این کار انجام می شود ارتفاع آن افزایش پیدا کی کند و در آخر ممان اینرسی مقطع افزایش پیدا می کند. همانطور که گفتیم می توان با انجام عملی بر روی این نوع تیر آهن تغییراتی انجام دارد. با این حال تیر آهن لانه زنبوری دارای مزایایی می باشد که در اینجا ذکر می کنیم:

تیر آهن لانه زنبوری

 • مدول مقطع و ممان اینرسی تیر افزایش می‌یابد و بدین ترتیب به مقاومت خمشی تیر نیز افزوده می‌شود. در نهایت از این عمل تیری حاصل می شود که با ارتفاع بیشتر‌، مقاوم تر و هم وزن تیر اصلی می باشد.
 • سبک بودن تیر، صرفه اقتصادی را به همراه می آورد.
 • حفره‌های ‌ایجاد شده در جان تیر‌، فضاهای مناسبی برای عبور لوله‌های تاسیسات و برق ایجاد می کنند‌.
 • در ساختن این نوع تیر‌، باید اصول استاندارد کاملا رعایت شود. در غیر این صورت‌، احتمال تخریب تیر زیر بار وارد شده وجود خواهد داشت.

نکاتی درباره تیر آهن لانه زنبوری

برش مقاطع نورد شده برای تیر های لانه زنبوری توسط دستگاه برش اتوماتیک یا دستگاه هوا پرش انجام می شود. در بادبند ها نباید از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کنید. بهترین موارد استفاده از این نوع تیر آهن در تیر های مرکب می باشد. تیر های لانه زنبوری در تیر های خمشی استفاده نکنید. می توانید با نصب ورق های میانی بین دو قطعه بریده شده9 ممان اینرسی و مدول مقطع را افزایش دهید. همچنین این تیر ها را نیم توان به عنوان مقطع فشرده استفاده کرد.

تیر آهن اروپایی: این محصول در بازار ایران به تیر آهن معمولی هم شناخته می شود. البته که برخی افراد که در این عرصه فعال هستند آن را به عنوان تیر آهن نرمال یا پروفیل نرمان می شناسند. این تیر آهن در ساخت ستون و خرپا ها نیز استفاده می شود.

کاربرد های اساسی تیر آهن در ساختمان سازی

اسکلت سازه فولادی: ساختمانی که در حال ساخت می باشد نیاز به اسکلت بندی مقاوم به تیر آهن دارد. همانطور که گفتیم تیر آهن ها با استاندارد و انواع مختلف در بازار موجود می باشند. می توان با توجه به نقشه و طراحی و محاسباتی که در ساخت ساختمان انجام می شود تیر آهن مورد نظر برای ساخت آن را انتخاب کرد و از آن استفاده نمود.

کفی ستون: از این محصول در صفحات کفی ستونی و صفحات فولادی با ضخامت های مختلف می توان استفاده کرد. یکی از مزایای استفاده از این محصول این امکان را می دهند که دریل کاری و ایجاد سوراخ یا مشعل کاری برای برش کاری و اتصال پیچ آسان تر باشد. این کفی ها برای متصل نمودن نبشی به ستون ها بسیار مفید می باشد. به همین حاضر است که قابلیت برش و جوش و پیچ کاری را می تواند به سادگی مهیا کند. که نبشی و ستون را به خوبی حفظ می کند و تمام بار را تحمل می کند.

ستون ها: اگر تیر آهن با بال های پهن یا همان هاش را با مقطع تقریبا مربع شکل داشته باشیم می توان در ستون مخصوصا ستون های قطر بزرگ استفاده کنیم. ویژگی خوبی که این محصول دارد این است که اگر ساختمان بیشتر از یک طبقه باشد می توان از تیر آهن به عنوان ستون یکپارچه استفاده کرد. به صورتی که طول ستون باید در حدی باشد که از سقف طبقه بالا بیرون زده باشد تا ستون طبقه بعدی را به آن متصل کند.

تیر آهن هاش

تیر آهن اصلی یا شاه تیر: همانطور که گفتیم اعضای افقی سازه های فولادی تیر و اعضای عمودی ستون نام دارد. این تیر بر روی ستون ها و با کمک پلیت ها به یکدیگر متصل می شوند. همچنین این محصول می تواند به عنوان شاه تیر به ستون ها متصل شوند که با استفاده از نبشی یک طرف آن را در طول بال تیر آهن و طرف دیگر آن را به ستون متصل می کند. این نحوه ی اتصال به شاه تیر معروف است که تیر های میانه هر طرف طبقه را نگه می دارد.

تیرک های میانی: تیرک ها از شاه تیر ها و ستون ها کوچک تر هستند و ابعاد آن فرق می کند. این محصول را به عنوان تیر آهن کوچک می شناسند و معمولا در اعضای میانجی و یا ستون متصل می شود. تیر ک ها به مقدار شاه تیر ها از اهمیت بالایی برخوردار نیستند، ولی از آن جایی که تیرآهن در تحمل وزن ساختمان بسیار مهم می باشد این تیرک در بالا و پایین تیر ها و تیر آهن قرار می گیرد و به صورتی در هم قفل می شوند که فشار و نیروی زیادی را می تواند تحمل کند.

تیرهای باریک کرومیت: این تیر ها از تیرک ها نیز باریک تر هستند ولی تفاوتی که دارند در طول آن ها می باشد که بلند می باشد. تیرک های کرومیت یک سطح نشیمن گاه دارند که بر روی تیر اصلی جا می رود و محکم تر می شوند.

تیر آهن خرپا: از این تیر آهن در ساخت خرپا استفاده می شود و تیر های راس را مانند خرپا در کنار هم قرار می دهند. تا در ساخت سقف سوله و انبار و… استفاده کنند. تیر های تراس بر خلاف تیر های باریک کرومیت هستند و با هر سیستم سقفی سازگاری دارند و به همین دلیل بسیار متنوع هستند.

کلام آخر

ممنونم که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید امیدواریم بیشتر با تیر آهن آشنا شده باشید.