خرید پروفیل

امروزه در جهان در صنعت ساختمان سازی از مصالح فراوانی استفاده می شود که در کدام برای تکمیل شدن ساختمان نقش مهمی دارند. یکی از این مصالح که کاربرد به سزایی دارد پروفیل می باشد. پروفیل ها در دو نوع ساختمانی و صنعتی تولید می شوند.در ساخت درب و پنجره نوع ساختمانی و نوع صنعتی آن در ساخت خودرو به کار می رود. همچنین پروفیل ها به دلیل استحکام و خواص بسیار برای ساخت و ساز در قدیم هم استفاده می شود. در هر پروژه ساختمانی و پل ها و زیباسازی شهر می توان کاربرد پروفیل را مشاهده کرد. با ما همراه باشید تا بیشتر درباره پروفیل آشنا شوید.

تاریخچه پیدایش پروفیل

در ابتدا استفاده از این محصول فولادی به چند سال بعد از جنگ جهانی دوم برمی گردد. این صنعت برای نخستین بار در کشور آلمان نمایان شد و با استقبال فراوان کشور های دیگر نیز همراه بود. در همان سال ها جمعیت کشور ایران هم رو به افزایش بود و انسان ها نیاز به ساخت و ساز ساختمانی بیشتری داشتند که این نیاز را احساس می کردند. با توجه به اینکه در ساخت خانه نیاز به مصالح مانند سیمان و غیره بود دولت شروع به تولید مصالح ساختمانی کرد. در ان زمان چوب به دلیل محبوبیت در ساخت خانه ها بسیار کاربرد داشت ولی چون مقدار کمی از منابع چوبی وجود داشت کنار گذاشته شد و جای خود را به آهن و آلومینیوم داد. دولت واردات انواع آهن آلات را شروع کرد ولی با توجه به افزایش درخواست های، ایده ساخت تجهیزات مرد نیاز در کشور مطرح شد. اولین کارخانه تولید پروفیل توسط شخصی به نام مانسمن به همراه بردارانش احداث شد. او برای نخستین بار رول های ورق را مانند یک شکل اریب سوراخ کرد و در این حال امکان ساخت مقاطع مختلف به وجود آمد. چند سال بعد توسط فردی به نام پیگر این توسعه پیشرفت کرد و مقاطع توخالی و بدون درز نیز تولید شد. که هر نوع آن برای مکانی به کار می رفتند. توسعه و ساخت پروفیل روز به روز پیشرفت کرد و گسترش یافت تا اینکه بعد جنگ جهانی دوم به دلیل گسترش جوشکاری پیشرفت آن اوج گرفت و رونق بسیاری پیدا کرد. از طرف دیگری برای تولید پروفیل های دایره ای و مستطیلی دستگاهی به نام مولر اختراع شد که سرعت تولید آن را افزایش داد. اما در این میان مشکلی که وجود داشت استفاده از این پروفیل ها بود که به طور گسترده وجود داشت نحوه ی اتصال آن بود که این موضوع در سال 1937 با اختراع یک بست حل شد. امروزه پیشرفت و افزایش پروسه ی تولید و کیفیت پروفیل ها ادامه دارد و در 25 سال گذشته تحقیقات زیادی بر روی پروفیل ها انجام شده است که از نظر مقاومت در برابر شکستگی ، آتش سوزی ، باد ، سایش و خوردگی و …. در آزمایشگاه های مختلف با تجهیزات وجود دارد تا این سازه را مقاوم تر کنند.

پروفیل چیست؟

پروفیل چیست؟

پروفیل مقطع تو خالی می باشد که از جنس آهن است و برای ساخت و ساز و استحکام در سازه ها استفاده می شود. پروفیل ها در شکل و ابعاد مختلف برای کاربرد های متفاوت و مختلفی استفاده می شود. همانطور که گفتیم پروفیل ها به دو دسته صنعتی و ساختمانی تقسیم می شود. با این حال پروفیل های گالوانیزه و کامپوزیت نیز در دسته های دیگر تولید می شوند.

پروفیل ساختمانی: این پروفیل ها در صنعت ساختمان سازی استفاده می شوند و می توان از آن بهره مند شد.برای مثال این محصول در ساخت درب و پنجره های آلومینیومی بسیار مهم و کاربردی می باشد. همانطور که پروفیل به دو دسته تقسیم می شدند در اینجا پروفیل ساختمانی نیز به چند دسته تقسیم می شود.

  • نورد گرم: این محصول از نورد گرم شمش فولادی ساخته شده است و قوطی شکل می باشد.
  • نورد سرد: در این نوع با شکل دادن ورق های فولادی با استفاده از روش خم کردن و پرس تولید می شود. محصولاتی که با این روش تولید می شود در کارهای ساختمانی هم استفاده می شود که می توان به ناودانی ها ، تیرهای تکیه گاه ، سقف های کاذب و چارچوب درهای ساختمانی اشاره کرد.
  • مرکب: این مدل نیز از ترکیب دو نورد سرد و گرم به وجود می آید.

پروفیل صنعتی: همانطور که گفتیم این محصول در صنایع خودرو سازی و نظامی به عنوان متعلقات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. در صنعت خودرو سازی از شکل های قوطی مربعی و مربع مستطیلی به کار گرفته می شود. در صنایع صنعتی باید به خصوصیت های مکانیکی و الکتریکی توجه کرد و این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در همین مسیر دانش فنی ، تجربه کاری و امکانات تولیدی در جایگاه بالایی قرار دارند و به این صورت است توانایی تولید این محصولات برای هر فردی امکان پذیر نمی باشد. پروفیل های صنعتی در بخش خودرو سازی و یا تجهیزات نظامی به کار می روند. در تولیدات این نوع از پروفیل ها خصوصیات مکانیکی و الکتریکی اهمیت بالایی دارند و حرف اول را دانش فنی و تجهیزات موجود در کارگاه های تولید پروفیل های صنعتی می زنند و به همین دلیل است که هر کارگاهی قادر به تولید این محصولات نمی باشد.

پروفیل کامپوزیتی: امروزه مواد مرکب که ترکیب نورد سرد و نورد گرم می باشد و کامپوزیت سهم بزرگی را در بازار دارد و گسترش یافته است. مدل کامپوزیتی در برابر خوردگی و ساییدگی مقاوم تر از نوع معمولی آن می باشد که مناطقی که شرایط آب و هوای ان جا باعث می شود که این نوع خورده شود بسیار استفاده می شود و با دوام تر است برای این آب و هوا مطلوب می باشد. اساسی ترین دلیلی که در این مناطق از این نوع کامپوزیت استفاده می شود عدم خوردگی و طول عمر بالا در برابر ارتعاشات را دارد. یکی دیگر مزیت هایی که باید به ان توجه کرد استفاده از این نوع کامپوزیت باعث می شود که سازه سبک تر شود. علاوه بر این ها آن چیزی که مهم می باشد دوام و مقاومت و عمر بالای این محصول است و خاصیت غیر کشسانی دارد. این خاصیت باعث بهتر عمل کردن در برابر ارتعاشات زلزله شده است و این مناسب ترین گزینه برای استفاده در ساخت و ساز های ساختمانی می باشد که در مقابل زلزله مقاوم می باشد. در کشور ما نیز با توجه به شرایط موجود و نیاز های مردمی استفاده از پروفیل کامپوزیتی امکان پذیر می باشد. در حال حاضر مناطقی که میزان خوردگی آن ها بالاست و امکان پدیده های طبیعی زیاد می باشد مانند ارومیه یا ساختمان های جنوب کشور که مشکل خوردگی دارند استفاده از کامپوزیت می توان مناسب باشد و در از این خطرات جلوگیری می شکند و این مشکل بر طرف می شود. در واقع کامپوزیت به معنای مواد مرکب می باشد و امروزه طرفداران زیادی را جذب خود کرده است. به این دلیل که در مناطقی که شرایط جوی بد می باشد این پروفیل مقاوم و با دوام است در نتیجه کارفرما ها ترجیح می دهند از آن استفاده کنند. باید به این نکته توجه کرد که جلوگیری از خوردگی باعث افزایش عمر مفید سازه می شود و از آسیب رساندن ارتعاشات به آن محافظت می کند. همچنین وزن کلی سازه کاهش پیدا می کند و یکی از بهترین گزینه ها برای مناطق زلزله خیز محسوب می شود. به علاوه استفاده از آن در پل ها که به دلیلی رطوبت احتمال خوردگی آن وجود دارد نیز مناسب و کار آمد است.

پروفیل صنعتی

مدل گالوانیزه: این مدل برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی به کار می رود و در پروفیل UPVC که در ساخت پنجره های دوجداره می باشد وجود دارد. یکی از فواید استفاده از آن در ساخت پنجره های یو پی وی سی برای رفع مشکل پیچ ها و افتادگی بازشو ها در و پنجره می باشد. به علاوه با استفاده از این پنجره ها استحکام در برابر شرایط جوی در ارتفاعات بالا مطمئن بوده است. به همین دلیل در برج هایی که در ارتفاعات بالا می باشد با قابلیت وارد کردن فشار بالایی را به پنجره ها دارد و همچنین در طبقه های پایین با توجه به نشست ساختمان پنجره ها در معرض فشار قرار می گیرند و استفاده از این پنجره ها در این شرایط بهترین گزینه می باشد و توصیه می شود.

اما با این حال برای نصب آن در این شرایط به نکاتی توجه کرد. با توجه به میزان فشار وارد شده به پنجره ها و بزرگی ابعاد پنجره ، ضخامت و وزن پروفیل نیز باید بیشتر شود. این پروفیل به طور معمولی 1 میلی متر بوده است و با توجه به کاربرد ان در شرایط مختلف تا 2 میلی متر نیز تغییر می کند. پروفیل هایی که از این جنس ساخته می شود مقاومت سازه را افزایش می دهد. این پروفیل ها مخصوصا برای ساخت درب و پنجره بسیار مفید است. باید به این نکته هم توجه کرد که مشخصات دقیق پروفیل های ساختمانی به طور کامل به صورت ابعاد ، اندازه ف ضخامت و شعاع خم آن بررسی شود.

کاربرد پروفیل

معمولا بخش بزرگ و بیشتری از این محصول در ساخت درب و پنجره آهنی استفاده می شود. نمونه های دیگر با اشکال مربع و مستطیل با قطعه های کوچک برای نرده های فلزی درب . پنجره های منازل ، حفاظ کنار پله ها ، حفاظ نرده ای برای دیوار های کارخانه و زمین های خصوصی ، نرده پیاده رو ها و خیابان ها استفاده می شود. مدل های دیگر ستونی مربع و مستطیل است که سایز و ابعاد آن ها بزرگتر می باشد و در موارد متنوعی کاربرد دارد. مقاطع Z شکل در ساخت سقف سوله ها کاربرد دارد. همچنین این محصول در ساخت لوازم پزشکی و تخت های بیمارستانی و ویلچر ها و وسایل آزمایشی به کار می روند. متاسفانه به وجود مزیت های زیادی که این مقاطع دارند ولی هنوز در این زمینه رواج پیدا نکرده است و می توان گفت دلایلی مانند عدم تولید داخلی این محصول و با توجه به تکنولوژی خاصی برای ساخت این محصول نیاز است و تولید کنندگان کمتری هستند که به ساخت این محصول بپردازند،اشاره کرد.

کاربرد پروفیل

کلام آخر

ممنونم که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید. امیدواریم بیشتر با خرید پروفیل آشنا شده باشید. اگر تجربه ای در این باره دارید با ما در میان بگذارید.