خرید لوله PVC

یکی از لوله های پر کاربرد و ارزشمند در محصولات پتروشیمی لوله PVC یا پلی وینیل کلراید می باشد که از پلیمر های ترموپلاستیک تولید شده است و در دو نوع سخت و انعطاف پذیر ساخته می شود. این لوله به دلیل مقرون به صرفه بودن و کاربردی بودن آن در بسیاری از صنعت ها مصرف و استفاده می شود. در این مقاله سعی داریم شما را با خرید لوله pvc آشنا کنیم.

خرید لوله pvc چیست؟

لوله پی وی سی جزء اولین و معروف ترین لوله های پلیمری می باشد که به صورت گسترده مورد استفاده عموم قرار می گیرد و پی وی سی انواع مختلف و گوناگونی دارد و با کاربرد های متفاوت به بازار عرضه می شود. لوله های پی وی سی به سختی دچار صدمه می شوند و دارای طول عمر زیادی می باشند و به علت مقاومت بالایی که در شرایط محیطی دارند به سرعت در بین مرم به محبوبیت فراوانی رسید. این لوله در بسیاری از پروژه هایی که برای انتقال فاضلاب ، آب رسانی و انتقال سیالات استفاده شده است. فروش لوله و لوله پی وی سی یا لوله پلیکا به دلیل دارا بودن بالاترین خاصیت های فنی و مکانیکی نیاز های اقتصادی و محیطی مناسبی را در دنیای امروزه فراهم کرده است.

خرید لوله pvc چیست؟

تاریخچه خرید لوله pvc

خرید لوله pvc یکی از قدیمی ترین مواد مصنوعی می باشد که تاریخ طولانی در تولید صنعتی دارد. محققان به طور تصادفی در مکان های مختلف حداقل دو بار در قرن نوزدهم پی وی سی را کشفت کردند. نخستین بار سال 1838 توسط فیزیکدان و شیمی دان فرانسوی به نام Henri Victor Regnault کشفت شد و دومین بار ان در سال 1872 بود که توسط Eugen Baumann در آلمان کشفت شد. در هر دو کشف پلیمر به صورت جامد سفید داخل فلاسکهای گاز تازه کشف شده وینیل کلرید بود که در معرض نور خورشید قرار گرفته بود.

کار با این مواد سخت بود و کسی کاربرد تجاری این مواد را کشف نکرده بود. در سال 1913 فردریش هاینریش اختراع پی وی سی را گرفت. او از روش پلیمریزاسیون وینیل کلرید را با نور خورشید استفاده کرد. بزرگترین و مهم ترین دست یابی به موفقیت در پی وی سی در ایالت متحده بود و هنگامی که شرکت BFGoodrich دانشمندی را به نام Waldo Semon استخدام کرد تا یک جایگزین طبیعی برای لاستیک طبیعی که آن زمان گران بها بود پیدا کند و در آزمایش های او پلی وینیل کلراید را تولید کرد.

ویژگی و خرید لوله pvc

این لوله از لحاظ وزنی سبک می باشد و قابلیت حمل و نقل آسانی دارد. لوله هایی که قبل از لوله پلیکا استفاده می شد لوله های سیمانی و آزبست بودند و از لحاظ جابه جایی و انتقال آن و مشکلاتی از قبیل هزینه ها را به همراه داشتند. این در صورتی است که این لوله ها حمل و نقل آسانی دارند و به راحتی می توان آن ها را انتقال داد و به دلیل سبک بودن آن می باشد. تولید این لوله ها به آسانی انجام می شود و از سمت دیگری اجرا و پیاده سازی آن نیاز به تخصص و مهارت خاصی ندارد و به راحتی این امر صورت می گیرد.

همچنین ویژگی بارزی که این لوله ها دارند مقرون به صرفه بودن آن می باشد و خرید لوله pvc در اوایل تولید که دهه شصت بوده است در بین مردم محبوبیت خود را پیدا کرد. یکی از موادی که ساختار و مکانیزم این لوله ها را تشکیل می دهد upvc می باشد. به علاوه مقاومت مناسب در برابر ضربه نیز یکی از خواص و ویژگی های این لوله محسوب می شود و می توان آن را در هر شرایط محیطی با تنش های مکانیکی مختلف استفاده کرد.

یکی دیگر از ویژگی های لوله های پی وی سی عدم تاثیر گذاری آن بر سلامت انسان می باشد و این موضوع بسیار حائز اهمیت است و می توان بدون نگرانی در شبکه آبرسانی از آن ها استفاده کرد. لوله های پی وی سی را خوردگی و پوسیدگی تهدید نمی کند و مقاوم هستند. هزینه نگه داشتن آن ها بعد از اجرا شدن در پروژه های آب رسانی بسیار کمتر از زمانی می باشد که از لوله های فلزی و یا آزبست استفاده می شود. همچنین کاهش رسوب گذاری در این لوله ها هم دیده می شود.

کاربرد لوله پلیکا

لوله های پلیکا یا پی وی سی در موارد مختلفی کاربرد دارند و مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از آن ها عبارتند از:

  • شبکه های آبرسانی شهری، روستایی و کشاورزی
  • شبکه آب و فاضلاب
  • صنعت و شهرسازی
  • عایق سازی برای سیستم های برقی و مخابراتی
  • بخش برودتی ساختمان

ویژگی و خرید لوله pvc

اجرای لوله پی وی سی

همانطور که گفتیم این لوله ها قابلیت خمش و کشش کمی دارند و از سمت دیگری آن ها را در سایز ها و ابعاد خاصی تولید می کنند. به همین دلیل برای اجرای آن ها برای تغییر قطر و یا مسیر آن ها نیاز است که از اتصالات مختلفی مانند سه راهی ، زانویی و .. استفاده شود. همچنین برای تغییر مسیر لوله از جوش حرارتی استفاده می کنند. به این صورت می باشد که با حرارت دادن آن یک سر لوله گرم می شود و سر دیگر آن را با چسب پی وی سی قاطی می کنند تا داخل آن قرار بگیرد.

انواع لوله های پلیکا

لوله ها پی پی وی سی را به سه نوع تقسیم بندی می کنند. در این بخشت این سه نوع را شرح می دهیم.

لوله پلیکا معمولی یا فشار ضعیف: این نوع از لوله ها در اولین دسته انواع لوله ها پی وی سی قرار گرفته اند و همانطور که از نام آن ها مشخص است برای زمانی استفاده می شود که نیاز به فشار بالا نیست. معمولا در تهویه ساختمان ها و لوله کشی های سطحی از آن ها استفاده می شود. از لحاظ مقاومتی این لوله نسبت به دیگر نمونه ها در سطح پایین تری قرار دارد.

لوله پلیکا نیمه قوی یا فشار متوسط: بیشترین استفاده از لوله های پلیکا این دسته می باشد که دارای مقاومت مناسبی می باشد و در سیستم ها آب و فاضلاب کاربرد بسیاری دارند.

لوله پلیکا فشار قوی: سومین دسته از انواع لوله ها پلیکا که در واقع قوی ترین آن نیز می باشد لوله پلیکا فشار قوی می باشد. معمولا با توجه به نام او در هر مکانی که نیاز به وجود فشار بالا می باشد برای جلوگیری از سیستم لوله کشی و دیگر تجهیزات از این لوله ها استفاده می شود. برای مثال هنگامی که حجم سیال انتقالی مانند آب و فاضلاب زیاد و یا مسیر آن طولانی می باشد از لوله ها فشار قوی استفاده می شود. برای ساخت هر کدام از این لوله ها باید پارامتر و شاخص های منحصر به فردی برای دستگاه تولید لوله پلیکا تعریف شود.

تفاوت PVC – UPVC

در ابتدا باید بگوییم پی وی سی در مقایسه با دیگر پلیمر ها ، مقاومت بیشتری در برابر نور خورشید دارد که این خاصیت و ویژگی با اضافه کردن پایدار کننده های اشعه فرابنفش به محصولاتی مانند پنجره ها که مستقیم در معرض تابش خورشید قرار می گیرند قابلیت تقویت و اصلاح را نیز دارند. برخی از افراد این تصور را دارند که اصطلاح PVC – UPVC ارتباطی به anti UV بودن آن دارد ولی اینطور نمی باشد و منظور از این اصطلاح به نرم شده و یا نرم نشده بودن محصول مربوط می شود. در واقع UPVC به معنی PVC نرم نشده است. تا به اکنون هیچ گونه محصول پودر شده ای از پی وی سی که در اثر تابش اشعه خورشید حتی خارج از چهارچوب های استاندار تخریب شده باشد دیده نشده است.

انواع لوله های پلیکا

این موضوع به این صورت این که محصولات نرم پی وی سی در اثر گذشت زمان های طولانی و مهاجرت بخشی از مواد نرم کننده اضافه شده به محصول باعث شده است که نرمی و انعطاف خود را تا حدی از دست بدهند و نسبتا خشک تر از محصول نرم اولیه می شوند. البته باید به این نکته توجه کرد که محصول باید بر اساس استاندارد های مربوطه تولید شود و این شاخص و پارامتر ها را که از قبل تر دیده شده و آزمون ویژگی های محصول به صورتی طراحی شود که محصولات منطبق شده با استاندارد به هیچ وجه دچار تخریب های این چنینی نشوند.

لوله هیا پلیکا نام تجاری نوعی از لوله های پی وی سی می باشد که در کشور ما به این نام شناخته شده است. ترکیبات مختلفی از انواع پی وی سی در جهان وجود دارد که با یکدیگر فرق می کنند. این لوله ها جزء پر کاربرد ترین لوله هایی می باشد که در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود و در انواع لوله ها پوش فیت و لوله های پلیکا معمولی که در استاندار های مختلف تولید و عرضه می شوند. لوله ها ی پلیکا به دلیل محدودیت های مصرفی درای آینده روشنی می باشند و به همین جهت خواص و ویژگی های متعددی در این ماده وجود دارد. یکی از مهم ترین و بارز ترین خواصی که لوله های پلیکا دارد خاصیت نسوز بودن آن است و به این صورت می باشد زمانی که شعله و آتش برقرار باشد این ماده هم امکان آتش گرفتن را دارد و به محض اینکه از آتش دور شد به سرعت سرد و خاموش می شود.

کلام آخر

ممنونم از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم بیشتر درباره خرید لوله pvc آشنا شده باشید.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *