خرید چهار پهلو

در صنعت های متفاوت و گوناگون که شامل ساخت ساز می شود از پروفیل هایی استفاده می شود که به چهار پهلو معروف هستند. این پروفیل مانند پروفیل قوطی می باشد. این محصول دارای چهار گوشه است که از آن در ساخت و تولید ابزارها و سازه ها و… استفاده می شود. این پروفیل در صنایع گوناگون اهمیت آن روز به روز بیشتر می شود و بسیار کاربرد دارد. در این مقاله درباره چهار پهلو و انواع آن صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

چهار پهلو چیست؟

این پروفیل چهار گوشه دارد و به روش های متنوعی تولید می شود و ابعاد مختلفی از آن وجود دارد. همین موضوع و نحوه ی تولید آن باعث شده است که قیمت آن در هر نوعی متفاوت باشد. بیشترین ساختار تولید شده از آن شامل فولاد های ST52 , CK45 , ST37 , ST44 , MO40 می باشد.

چهار پهلو چیست؟

انواع چهار پهلو

چهار پهلوی فولادی و آهنی انواع مختلفی دارد و آن ها را می توان از لحاظ کاربرد و مصرف در صنعت تقسیم بندی کرد. یکی از تقسیم بندی ها روش تولید آن ها می باشد. دو تولید آن دو روشی که اهمیت بالایی دارد و مهم می باشد روش نورد سرد و نورد گرم می باشد که هر روش خصوصیات و مراحل تولید خود را دارد. از لحاظ نوع ساختار مصرفی آن در تولید چهار پهلو ها هم تقسیماتی وجود دارد که به انواع فولادی و دیگر فلزات تقسیم می شود. در اینجا شما را با دو روش مهم تولید این محصول آشنا می کنیم.

روش نورد گرم: در این روش شمش هایی وجود دارد که قرار است تبدیل به این محصول شوند. ابتدا شمش ها وارد کوره می شوند و بعد از آن که به میزان دمای کافی رسید آن را از سطح مقطع های استاندارد عبور می دهند تا به اندازه ی مورد نظر برسد. بعد از آن با کشش و فرایند های دمایی ، پروفیل چهار پهلو به روش نورد گرم تولید می شود. در این روش از هزینه ها کاسته می شود و مقرون به صرفه است ولی محصولی که در نهایت به دست می آید از لحاظ ظاهری زیبایی خاصی ندارد و سیاه می باشد. این موضوع باعث می شود در صنایعی که ظاهر پروفیل اهمیتی ندارد و قرار است روی آن را بپوشانند استفاده شود و کاربرد داشته باشد.

روش نورد سرد: همانطور که این پروفیل را می توان با نورد گرم تولید کرد می توان این پروفیل را با نورد سرد نیز تولید کرد. در این روش شمش های موجود به کوره فرستاده نمی شوند و آن ها را به قالب های برش روزانه ارسال می کنند. در این روش قالب های چهار پهلو در اندازه های استاندارد آماده و با کیفیت بالا نسب به روش نورد گرم عرضه می شود که از لحاظ ظاهری نیز مشکلی ندارد به همین علت در صنایع گوناگونی از آن استفاده می شود.

 روش ترانسی: در این روش چهار پهلویی که با روش نورد گرم تولید شده را با دستگاهی به نام دوزه می کشند. با این عملیات پروفیلی که از این کار به دست می آید صیغلی تر ، یکنواخت تر و از لحاظ شکل ظاهری زیبا تر می باشد. دقت بالا و سطح صیغلی مانند آن یکی از مهم ترین ویژگی و خصوصیت چهار پهلو ی ترانسی می باشد. سایز این پروفیل از 4 در 4 میلی متر تا 90 تا 90 میلی متر متغیر می باشد و با توجه به نیاز مشتری عرضه می شود. سایز های کوچک این پروفیل در اندازه ها 2 در 2 میلی متر تا 10 تا 10 میلی متر می باشد که در بازار به اصطلاح خار معروف است. مشتری اصلی این خارها صنایع کوچک مقیاس می باشد که از آن در موارد گوناگونی استفاده می شود. هرچه اندازه و سایز این پروفیل افزایش یابد ، مدل مشتری آن هم تغییر می کند و دقت نیز بالا می رود.

 روش فابریک: در دو حالت نورد سرد و نورد گرم برای تولید چهار پهلو از شمش هایی استفاده می شد که این شمش ها با ضایعات آهن تولید شده اند. اما برای تولید چهار پهلوی فابریک از شمش فابریک استفاده می شود. این کار باعث می شود محصولی با کیفیت تر و یکنواخت تر به دست می آید. اندازه ی چهار پهلوی فابریک بر اساس استاندارد های کارخانه ارائه می شود. با این حال اندازه چهار پهلو در موارد دیگر ممکن است تفاوت داشته باشد.

انواع چهار پهلو

چهار پهلو با چه آلیاژی تولید می شود؟

مانند بسیاری از محصولات این پروفیل نیز می تواند از سایر فلزات دیگر مانند استیل ، فولاد کربن ، آلومینیوم ، برنج ، مس و… تولید شود. این نکته مهم هم باید در نظر بگیریم که هر کدام از چهار پهلو ها در صنایع گوناگونی قابل استفاده هستند و موارد مصرفی مشخصی ندارند. در اینجا شما را با انواع آلیاژ های این محصول آشنا می کنیم.

  • چهار پهلو A36: این نوع چهار پهلو یک فولاد سبک با گوشه های شعاعی می باشد که رد ساختمان سازی و تعمیرات کاربرد به سزایی دارد. این مقطع به طور معمول و عمده در تعمیر و نگهداری صنعتی ، تجهیزات کشاورزی ، تجهیزات حمل و نقل ، کارهای زینتی ، شمشیر بازی ، آثار هنری و… استفاده می شود. مراحل تولیدی آن مانند جوش ، برش ، شکل دهی و ماشین کاری با تجهیزات و دانش کافی در این باری میسر و آسان می باشد.
  • چهار پهلو 1018: این نوع چهار پهلو یکی فولاد کربن می باشد و از رایج ترین و بیشترین گرید های موجود در جهان می باشد که با روش نورد سرد تولید می شود. این مقطع دارای یک سطح صاف و یکنواخت و یکسانی می باشد و ویژگی مکانیکی بالایی دارد. همچنینی جوش پذیری ، شکل پذیری ، برش و ماشین کاری آن ، آسان بوده و برای خمش و سرد کاری بسیار ایده آل می باشد. کاربرد این آلیاژ در صنعت را می توان در پایه ماشین لامپ ها ماند افزار و … نام برد.
  • چهار پهلو 304: این چهار پهلو از نظر اقتصادی به صرفه ترین و ارزان ترین چهار پهلو می باشد که در کنار مقرون به صرفه بودن ضد زنگ نیز می باشد. این مقطع در تمامی موارد که احتمال خوردگی وجود دارد بسیار عالی می باشد. مزایای این مقطع عمر طولانی او و فرز کاری سبک می باشد. این مقطع به طور گسترده در هر پروژه ی تولید که در معرض عناصر شیمیایی ، اسیدی و آب نمک قرار دارد به طور فوق العاده ای مناسب می باشد.
  • چهار پهلو 316: این چهار پهلو یک مقطع آستینتیک کروم نیکل می باشد که حاوی مولیبدن می باشد. این چهار پهلو از لحاظ قیاس با استیل 304 مقاومت و استحکام بیشتری در برابر خوردگی و دمای بالا دارد. این چهار پهلو به عنوان یک گرید ضد زنگ در صنایع غذایی و دریایی استفاده می شود. همچنین این مقطع در برابر خوردگی از مواد شیمیایی و اسیدی و محیط های دریایی بسیار مناسب می باشد.
  • آلومینیومی 6061: این چهار پهلو به صورت عمده در پروژه های ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. این مقطع زمانی استفاده می شود که وزن سبک و مقاومت در برابر خوردگی در محیطی که قابلیت نصب این چهار پهلو می باشد مناسب باشد. این نوع در ساخت قاب ، موارد تزئینی ، شفت و محور استفاده می شود. برش و جوش ماشین کاری این مقطع فولادی بسیار آسان می باشد. همچنین در اندازه و سایز های مختلف وجود دارد.
  • برنجی360: این چهار پهلو با داشتن استحکام کافی در برابر خوردگی ، عدم هدایت الکتریکی و بدون درخشندگی مشخص می شود. این مقطع در مکان های مختلف که شامل اتصالات ، گیره ها و ابزار ها استفاده می شود. به خاطر ظاهر صاف آن زمانی که جلا داده می شود برای کاربرد های تزئینی نیز استفاده می شود.

آلیاژ چهار پهلو

کاربرد چهار پهلو در صنایع مختلف

این پروفیل بسیار مهم در صنایع مختلف و در طیف گسترده ای این محصول استفاده می شود برخی از این صنایع شامل شرکت های خودرو سازی ، تولید کنندگان دستگاه های مختلف ، ساخت ریل راه آهن ، صنعت راه و ساختمان و… می باشد که از مهم ترین مشتریان چهار پهلو هستند. همچنین در برخی موارد ممکن است از این محصول در کارخانه ها و تولیدی های بسیاری به صورت محدود استفاده شود. از این محصول در تولید نرده های حفاظتی ، درب و پنجره ، درب های لوکس و… استفاده می شود. همچنین از این محصول در ابعاد و اندازه های مختلف در تولید فرفوژه تالار ها و مراکز پذیرایی استفاده می شود. علاوه بر این چهار پهلو هایی که سنگین تر هستند و ابعاد بزرگتری دارند در تولید و ساخت ابزار ها و موارد سنگین تر در کوره ها استفاده می شود. معمولا هر چه وزن چهار پهلو افزایش یابد آن پروفیل سفارشی تر می باشد و کارخانه ها با توجه به ابعاد آن را طراحی و تولید می کنند. در تمامی این موارد دلیلی که این محصول بسیار کاربردی می باشد می توان گفت استحکام و قدرت آن است که در برابر خوردگی و صدمات دیگر آسیب پذیر می باشد و این خاصیت چهار پهلو باعث می شود ایمنی و اطمینان در پروژه ها حاصل شود.

 

کلام آخر

ممنونم از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم بیشتر درباره چهار پهلو و کاربرد های آن آشنا و از آن بهره مند شده باشید.