قیمت نبشی و سپری

امروزه در صنعت ساختمان سازی از مقاطع فولادی بسیاری استفاده می شود. دو نوع از مقاطعی که بسیار پر کاربرد می باشد و در ساختمان سازی استفاده می شود نبشی و سپری می باشد و هر کدام کاربرد های مخصوص خود را دارند. ما در این مقاله سعی داریم شما را با قیمت نبشی و سپری و کاربرد و تفاوت آن ها با یکدیگر را آشنا کنیم.

نبشی چیست؟

نبشی قطعه ای فلزی است که در سازه های فلزی استفاده می شود و همانطور که گفتیم وظیفه ی آن اتصال دو قسمت فلزی به یکدیگر می باشد. در واقع نبشی ها برای متصل کردن پل ها به ستون ها و صفحات به ستون ها مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین نبشی برای ساخت خرپا و وسایل دیگری کاربرد دارد. نبشی های خرد شده مجموعه ای از نبشی هایی است که در آسانسور سازی کاربرد دارد. به این نبشی ها ، نبشی لقمه می گویند.

نبشی چیست؟

انواع نبشی

نبشی ها انواع مختلفی دارند. شاید شما هم برای خرید نبشی ها به بازار رفته باشید و در هنگام خرید نبشی که با آن بیشتر مواجه شدید نبشی آهنی بوده است. این نوع نبشی در سازه های مختلفی استفاده می شود. این نبشی از دو ضلع عمود بر هم تشکیل شده است. خرید نبشی آهنی کاربرد های زیادی دارد که شامل ساختمان سازی می شود. شکل این پروفیل L بوده و از انواع مهم در سازه های فولادی به حساب می آید.

همانطور که گفتیم نبشی ها دارای دو قسمت عمود بر یکدیگر هستند که ممکن است این دو قسمت در یک اندازه و یا در اندازه های مختلفی باشد. به همین منظور به آن ها بال مساوی و یا بال غیر مساوی می گویند. ضخامت و طول بال های نبشی نشان دهنده انواع نبشی ها می باشد. اگر نبشی از دو بال مساوی ساخته شده باشد به آن بر اساس اندازه و سایز آن بال مساوی می گویند. برای مثال L200 بال مساوی و اگر بال نامساوی باشد L200*300 نام گذاری می شوند. این اعداد بر روی نبشی ها درج شده است و در هنگام خرید می توانید آن ها را مشاهده کنید.

همانطور که گفتیم نبشی ها انواع مختلفی دارند و می توان آن ها از لحاظ تولید به دو نوع تقسیم کرد که شامل نبشی پرسی و نبشی فابریک می شود و از لحاظ ظاهری نیز ، نبشی ها به نوع نبشی بال مساوی و نبشی بال غیر مساوی تقسیم می شوند.

نبشی بال مساوی و بال نامساوی

نبشی ها در انواع مختلفی در بازار عرضه می شوند. به طور کلی نبشی ها را می توان به دو دسته بال مساوی و بال نامساوی تقسیم بندی کرد. همان طور که از اسم آن ها مشخص است می توان گفت که تفاوت نبشی ها در اندازه بال های آن ها می باشد. در اینجا قصد داریم در مورد هر یک از انواع نبشی ها به طور مختصر اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

 • بال مساوی: همانطور که از اسم این نبشی مشخص می باشد بال های آن هم اندازه است و بر یکدیگر عمود می باشد. شکل ظاهری این نبشی شبیه حروف انگلیسی V می باشد. برای مثال از این نبشی فرض کنید نبشی 50*50*5 داریم که دو عدد نشان دهنده بال نبشی که 50*50 و مساوی می باشد است و 5 هم ضخامت نبشی را نشان می دهد. به طور کلی زمانی که می گویند نبشی 50 به معنای این است طول آن 50 و ضخامت آن 2 است.
 • بال نامساوی: برخلاف نبشی بال مساوی ، این نبشی بال های نامساوی دارد. یعنی یکی از طول های آن از دیگری بزرگتر می باشد. به همین خاطر به این نوع نبشی بال نامساوی می گویند. برای مثال 10*80*120 نشان دهنده ی این است که عدد بزرگتر یعنی 120 طول بال بزرگتر است و عدد کوچکتر یعنی 80 طول بال کوچکتر می باشد. از همین رو به آن نبشی بال نامساوی می گویند
 • پرسی و فابریک: نوع دیگری از نبشی وجود دارد که به آن نبشی پرسی و فابریک می گویند. برای تولید نبشی پرسی از ورق استفاده می کنند و از دستگاه رول فرمینگ استفاده می شود که به منظور پرس کردن ورق های فولادی که برش خورده اند استفاده می شود. مزیتی که این دستگاه دارد این است که از سرعت بالایی برخوردار می باشد و می توان در طی یک مدت زمان کوتاه تعداد زیادی از این نوع نبشی را تولید کرد.
  در تولید نبشی فابریک از شمش استفاده می شود و روش تولید آن با نبشی پرسی فرق می کند و این گونه است که شمش را وارد کوره حرارتی می کنند و با گذر آن از قفسه های مخصوص ، مقطع شمش ها کاهش می یابد و به نبشی تولید می شود. علاوه بر این نبشی های گوناگونی در بازار وجود دارند که با توجه به کاربرد و ویژگی خاصی که دارند در صنایع مختلف استفاده می شوند.

نبشی بال مساوی و بال نامساوی

سپری چیست؟

نوعی از پروفیل سپری می باشد که به شکل T انگلیسی می باشد و در ارتفاع های مختلف تولید و در بازار عرضه می شود. این مقطع عمدتا به جهت اتصال پل ها ، ستون ها ، خر پا ها ، نماهای شیشه ای ، ساخت درب و پنجره و … استفاده و کاربرد دارد. این محصول مانند انواع ناودانی به شکل های فابریک و پرسی تولید می شود که به دو صورت دوبل و یا تک مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات سپری

 • شکل ظاهری: شکل ظاهری سپری ها طبق جدول استاندارد اشتال سپری به دو مدل لبه تیز و لبه گرد تقسیم بندی می شود.
 • اندازه: همانطور که گفتیم سپری ها به دو مدل تقسیم می شوند. نوع لبه گرد آن در اندازه های 30 تا 140 میلی متر و نوع لبه تیز آن در اندازه 20 تا 40 میلی متر می باشد و تولید می شود. باید بگوییم که تولید این محصول در ایران با اندازه های متفاوت و متنوعی انجام می شود.
 • ضخامت: ضخامت های سپری متفاوت است و معمولا بر طبق اصول آن این ضخامت از 0.9 تا 2.5 میلی متر متغیر می باشد. معمولا اندازه لبه و اندازه دیواره یکسان می باشد و اندازه لبه محصول نیز بر اساس میلی متر محاسبه می شود. برای مثال اگر لبه سپری 200 میلی متر باشد به آن سپری شماره 20 می گویند.
 • طول: طول سپری از 6 متر تا 10 متر متغیر می باشد و این اندازه بر اساس خواسته مشتری تعیین و تولید می شود.

استاندارد سپری

سپری استانداردهای مختلفی دارد. این استانداردها شامل موارد زیر می شوند:

 • استاندارد DIN1022
 • استاندارد DIN5951
 • استاندارد DIN EN 10055

تولید سپری

برای تولید سپری در مرحله اول شمش فولادی که از نوع شمشه یا بلوم با مقطع و طول مشخص را به درون کوره های حرارتی نورد ریخته می شود و بعد از آن وقتی به درجه حرارت مورد نظر رسید و از قفسه های نورد ابتدایی عبور داده شد مقطع آن کاهش می یابد و طول آن افزایش پیدا می کند. در آخر نیز با عبور از قفسه های نورد میانی و پایانی به شکل سپری و بعد از آن توسط دستگاه های برشی به طول مورد نظر برش داده می شود.

بلوم یا شمشه از فرآورده های میانی نورد فولادی است که سطح مقطع آن بزرگتر از 230 سانتی متر مربع می باشد.سطح مقطع ان مربع با عرض بیشتر از 15 سانتی متر و کمتر از 30 سانتی متر می باشد. کاربرد بلوم برای ساخت ریل ، تیر آهن ، قوطی ، نبشی ، ناودانی ، سپری و … می باشد و استفاده می شود.

کاربرد نبشی و سپری

کاربرد نبشی و سپری

سپری برای اتصال پل ها به ستون ها ، تولید خرپا ، ساخت انواع درب و پنجره ، استحکام در اسکلت گلخانه ها ، سقف های شیشه ای و ساخت سازه های فلزی ، قطعه در سقف های کاذب ، نماکاری خشک یا خشکه چینی ، برای مهار کننده در ساختمان ، صنعت سد سازی ، گارد ریل ها ، سقف های نور گذر ، برپایی زیر سازه های فلزی ، کلاف بندی دیوار های بنایی و …. استفاده می شود. قیمت نبشی و سپری در همه جا یکسان نیست و برای اطلاع از قیمت به سایت آهن زینالی مراجعه کنید.

تفاوت و قیمت نبشی و سپری

اولین تفاوت در قیمت نبشی و سپری این است که سپری نسبت به نبشی خمش پذیری کمتری دارد به همین دلیل در اتصالات سپری به دلیل خمش پذیری کم آن مشکل به وجود می آید. دومین تفاوت بین قیمت نبشی و سپری ظاهر هر یک از آن ها می باشد که سپری به شکل T انگلیسی است و نبشی به دو شکل V و L می باشد. همانطور که در بالا گفتیم نبشی می تواند با بال های مساوی و نا مساوی تولید شود و هر یک کاربرد و ابعاد متفاوت خود را دارند ولی سپری ابعاد مشخصی دارد.

سپری معمولا در مواقعی که نیاز به اتصال دو وجه به یکدیگر را دارد استفاده می شود. سپری به دلیل شکل سه وجهی خود سختی و خمش پذیری کمی که دارد برای مصارفی که نیاز به پایه قوی تری داشته باشد استفاده می شود. همچنین در مواردی که نیاز به اتصال قوی تری باشد از سپری استفاده می شود و یا با اتصال دو نبشی به یکدیگر می توان پایه قوی تر ایجاد کرد و بعد از آن مورد استفاده قرار گیرد.

کلام آخر

ممنونم از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم بیشتر درباره قیمت نبشی و سپری آشنا شده باشید

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *