قیمت نبشی امروز

برخی از افراد همیشه در حال خرید و فروش نبشی هستند و از بالا پایین بودن قیمت ها همیشه ناراضی هستند و می خواهند اطلاعاتی از قیمت نبشی امروز داشته باشند . پروفیلی که سطح مقطع آن دو ضلع عمود بر هم باشد را نبشی می گویند که در سازه های مختلف و در ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد . یکی از مهم ترین مصالح و پروفیل های ساختمانی نبشی ها می باشد که به شکل مرکب و منفرد در پروژه های عمرانی ساختمانی و صنعتی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد . علاوه بر این ها می توان از این وسیله به صورت ترکیبی و با استفاده از وسایل سازه های دیگر استفاده کرد .

این مقطع در صنعت ساختمان سازی بسیار کاربرد دارد و در بیشتر مواقع نبشی بال مساوی نیاز های طراحی را برآورده می کند در بسیاری از موارد طراحان برای انجام کار های خود نبشی بال نا مساوی را انتخاب می کنند . این نبشی بال نا مساوی دو ضلع نا مساوی عمود بر هم را دارد . به طور کلی ابعاد نبشی ها چه بال مساوی چه نا مساوی بر اساس استاندارد ها مشخص می گردد . در این مقاله شما را با انواع نبشی و قیمت نبشی امروز آشنا خواهیم کرد ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

همان طور که گفتیم نبشی ها پروفیلی هستند که سطح مقطع آن به صورت دو ضلع عمود بر هم بوده و یکی از مهم ترین مصالح و پروفیل های ساختمانی به شمار می آید که به صورت مرکب و تنها در پروژه های عمرانی ، ساختمانی و نیز صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد نبشی ها با 2 مشخصه اندازه بال ها و ضخامت شناخته می شود .

نبشی ها از لحاظ نوع تولید به دو نوع تقسیم می شوند :

 • نبشی پرسی : این نوع نبشی را با طول 6 متر که وسط عرض ورق خم می شود و به آن شکل می دهند و این به این معنی است که ماهیت اولیه این مقطع از نوع ورق فولادی است .
 • نبشی فابریک: این نوع نبشی هم از همان ابتدای فرآیند تولید به شکل نبشی از خط تولید خارج می شوند .

نبشی پرسی چیست؟

زمانی که برای تولید این مقطع از ورق آهن استفاده شود به آن نبشی پرسی گفته می شود . تولید این نبشی ها مانند تولید انواع ناودانی پرسی با عبور ورق نواربری شده از یک خط تولید شکل دهی آن انجام می شود . در این نوع نبشی ها زاویه داخلی آن تا جایی که امکان دارد 90 درجه در نظر گرفته می شود . این نوع نبشی های عموما بال مساوی هستند و جنس آن ها از فولاد ساختمانی می باشد . در ادامه شما را با نبشی فابریک آشنا خواهیم کرد .

نبشی فابریک چیست؟

زمانی که در تولید این نبشی هم از نورد گرم استفاده می شود را نبشی فابریک می گویند . این محصول با شکل دهی سلیب های گداخته شده تولید می شود که دارای خواص مکانیکی متفاوتی نسبت به نبشی پرسی خواهد بود . برش کاری و سوراخ کاری این نوع نبشی ها به راحتی انجام می شود و به همین دلیل این مقطع در کاربرد های مختلف به شکل های گوناگون در می آیند . از کاربرد های این نوع نبشی سوراخ کاری شده ساختن قفسه های آهنی برای نگه داری کردن کالا می باشد .

مشخصات فنی انواع نبشی

نبشی های تولید شده از لحاظ نوع ظاهری به دو نوع نبشی تقسیم بندی می شوند که با توجه به ظاهر آن می توان متوجه تفاوت آن ها شد .

 • نبشی بال مساوی : همان گونه که از نام این نوع نبشی پیدا است پروفیل هایی که با دو بال قائم آن ها یکسان و همراه با حرف ال تنها (L) درج شده است که به آن پروفیل بال مساوی می گویند . به عنوان مثال علامت L300 نشان دهنده پروفیل با بال مساوی و سایز 300 میلی متر می باشد .
 • نبشی بال نامساوی : در برخی از موارد هم امکان استفاده از پروفیل اصلا وجود ندارد و به همین دلیل از نوع نبشی بال نامساوی استفاده می شود که این نوع محصول با استاندارد های ST37 و ST52, ST44 در بازار موجود می باشد که در نقشه های ساختمانی با درج سایز هر دو بال در کنار L مشخص می شود .

ممنونیم که ما را تا اینجای مقاله قیمت نبشی امروز همراهی کردید لطفا تا آخر این مقاله با ما همراه باشید .

کاربرد نبشی

یکی از مهم ترین مقطعی که در ساختمان سازی و صنعت نبشی مورد استفاده قرار می گیرد نبشی است که این نوع مقطع کاربرد های متنوعی را دارد که از جمله این کاربرد ها را می توان به کاربرد در عضو بادبندی ، ساخت خرپا و سازه های LSF و دکل های انتقال نیرو و انواع قاب های فلزی به کار رفته است که در ماشین آلات و تجهیزات صنعتی می توان اشاره کرد .

به طور کلی نبشی هایی که با سایز 50 تا 150 میلی متر ساخته می شوند برای وصل کردن پل ها به ستون ، تیرآهن ها به بیم های باربر ستون ها به صفحات درفونداسیون در ساختمان سازی و در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد . علاوه بر این ها از این نوع نبشی ها در ساخت ستون و همین طور خرپا مورد استفاده قرار می گیرد که در برخی سازه ها دیگر مثل سازه های مرتبط به آسانسور ها از نبشی های خرد شده استفاده می شود که با عنوان نبشی لقمه هم شناخته می شود .

کاربرد نبشی

از دیگر کاربرد های نبشی استفاده در سقف های کرمیت برای بال بالایی تیرچه نبشی تسمه و یا ناودانی به کار برده می شود و در درون بتن پوششی قرار می گیرد همچنین استفاده از نبشی در این صنایع بسیار رایج تر است . برای اتصالات ساده در سازه از نبشی استفاده می کنند که انواع این اتصالات شامل موارد زیر می شود .

اتصال نبشی جان , اتصال با نبشی نشیمنی ( تقویت نشده ) و ( تقویت شده ) , اتصال نیم گیردار ( نیم صلب ) اتصال گیردار ( صلب ) وغیره …. .

با شناسایی نواحی این نقاط پر تنش و تقویت این محل ها بدون افزایش اندازه مقاطع ، ایمنی سازه را با هزینه ای بسیار ناچیز می توان افزایش داد . یکی از بهینه ترین اتصالات حالتی است که در آن ورق اتصال با هر یک از بال های نبشی یک زاویه 54 درجه بسازد و ورق ها به گونه ای قرار گرفته اند که مراکز نقل نبشی و ورق های اتصال همراه است که با یکدیگر و بر روی خط فرضی قرار می گیرند .

این نوع نبشی ها دارای کاربرد گسترده ای در سازه های فلزی می باشند که با توجه به طرح ارائه شده توسط برخی از مهندسین ، نبشی ها را به صورت شاخه و خرد شده به کار برده می شوند . در ادامه به برخی از کاربرد های نبشی اشاره خواهیم کرد با ما همراه باشید .

 • به طور کلی نبشی ها با سایز 50 تا 150 میلی متر برای وصل کردن پل ها به ستون ها ، تیر آهن ها به بیم های باربر ، ستون ها به صفحات درفونداسبون در ساختمان سازی و در صنعت مورد استفاده قرار می گید که علاوه بر این ها در ساخت ستون و نیز خرپا هم مورد استفاده قرار می گیرد .
 • در بسیاری از سازه های دیگر مانند سازه های مرتبط به آسانسور ها از نبشی های خرد شده مورد استفاده قرار می گیرد که به عنوان نبشی لقمه شناخته می شود .
 • در سقف هایی مانند کرومیت برای بال بالایی تیرچه نبشی ، تسمه و یا ناودانه به کار برده می شود و در درون بتن پوششی قرار می گیرد که برای اتصالات ساده در سازه از نبشی استفاده می شود که انواع این اتصالات ساده شامل اتصال نبشی جان ، اتصال با نبشی نشینمنی ، اتصال نیم گرد و اتصال گیردار می باشد .

نبشی ها در کجا استفاده می شوند ؟

نبشی ها به دو صورت شاخه ای و لقمه در کاربرد های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد . از جمله جاهایی که نبشی مورد استفاده قرار می گیرد شامل موارد زیر می شود .

 • از محصولات با سایز 50 تا 150 میلی متر برای اتصال پل ها به ستون ها ، تیرآهن ها به بیم های باربر ، ستون ها به صفحات در فونداسیون استفاده می گردد .
 • ساخت ستون و خرپا
 • استفاده از نبشی لقمه در سازه های مرتبط با آسانسورها
 • استفاده از تیرچه نبشی در سقف های کرمیت
 • استفاده برای اتصالات ساده در سازه
 • استفاده در بادبند و سازه های LSF
 • دکل انتقال نیرو
 • ماشین آلات صنعتی
 • مهار دیوارهای سفالی

مزایایی نبشی

این مقطع مانند مقطع های دیگر دارای مزایای بسیاری می باشد که این مزایا شامل موارد زیر می شود .

پشتیبانی محکم از سازه ها : میله های بزرگ زاویه ای از ستون ها و تیر ها پشتیبانی ساختاری کنند و استحکام و پایداری بیشتری را به سازه های بزرگ می بخشد . پشتیبانی عمودی و افقی برای ساختمان ها و برج ها و تجهیزات پخش را ارائه می دهند . از آن جایی که میله های زاویه ای با استفاده از فولاد گالوانیزه ساخته می شوند در برابر خوردگی و سایر اثرات آب و هوا مقاوم تر می باشند .

مزایایی نبشی

تقویت لبه ها و گوشه ها : این نوع میله های زاویه دارد می توانند لبه ها و گوشه ها را به راحتی بپوشانند . این نبشی ها به ساختار کمک می کنند تا در فرم بماند و از ساییدگی هادی و معمولی ناشی از آب و هوا جلوگیری کند .

کلام آخر

از این که ما را تا آخر مقاله قیمت نبشی امروز همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی درباره در زمینه قیمت نبشی امروز دارید ممنون می شویم با ما در میان بگذارید .

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *