فروش نبشی

آیا تا به حال این سوال برای شما پیش آمده است که برای ساختمان سازی از چه نوع آهن آلاتی باید استفاده کرد و یا اینکه چه نوع آهن آلاتی مناسب گوشه های خانه ، سقف خانه و دیگر مکان ها لازم است؟ همان طور که می دانیم از نبشی ها برای گوشه های کنار ساختمان استفاده می شود. اما اگر شما هم اطلاعات بسیاری راجب نبشی و ندارید بهتر است این مقاله را از دست ندهید چرا که ما در ادامه این مقاله شما را با انواع نبشی ها و فروش نبشی ها آشنا خواهیم کرد.

نبشی چیست ؟

آهن آلات یا پروفیلی که سطح مقطع آن دو ضلع عمود بر هم داشته باشد نبشی نام دارد .نبشی ها یکی از مهم ترین مصالح و پروفیل های ساختمانی هستند که به شکل مرکب و منفرد در پروژه های عمرانی و ساختمانی و صنعتی استفاده می شود. علاوه بر این می توان این محصول را به صورت ترکیبی و با استفاده از وسایل و سازه های دیگر استفاده کرد. علاوه بر این ها نبشی ها انواع مختلفی دارند که هر یک از آنها را با هم بررسی خواهیم کرد:

نبشی فابریک : 

این نوع نبشی ها از همان ابتدای فرآیند تولید به شکل نبشی از خط تولید خارج میشوند. اما از لحاظ شکل ظاهری نیز نبشی ها را طبقه بندی می کنند که بر اساس این دسته بندی نبشی های را به دو نوع نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی تقسیم می کنند که از ظاهرشان می توان متوجه تفاوت بین آنها شد.

نبشی بال مساوی : 

نبشی را در نقشه های ساختمانی با حرف انگلیسی L نشان می دهند و اگر بال مساوی باشد پس از حرف L سایز بال را درج می کنند به عنوان مثال L200 یعنی نبشی های بال مساوی با اندازه بال 200 میلی متر نشان می دهند.

نبشی بال نا مساوی : 

در این میان نبشی های نامساوی از جمله مقاطعی هستند که در صنایع خاص و ویژه ای به کار می روند که به هر دلیل امکان استفاده از نبشی های متداول و یا اصطلاحا مساوی L وجود نداشته باشد و تنها راه حل استفاده از نبشی های نامساوی است. نبشی های نامساوی در ابعاد و ضخامت های مختلف موجود هستند.

نبشی چیست ؟

نبشی اسپرال :

نوعی از نبشی با بال مساوی سبک که از سایز 2.20.20 تا 5.50.50 تولید می شود. در بازار نبشی اسپیرال با عنوان گرم نورد دیده ی بال مساوی شناخته می شوند.

علاوه بر این ها شاید این موضوع برای شما هم سوال باشد که نبشی کشی ساختمان و یا نبشی لقمه چیست ؟ اگر این موضوع برای شما باشد بهتر است که ادامه این مقاله را از دست ندهید.

نبشی پلاستیکی : 

این محصول از جنس پلی اتیلن می ‌باشد که در سایز ‌ها و ابعاد مختلف و برای مصارفی مانند بسته ‌بندی میوه ، صنایع سنگ ، کاشی ، سرامیک و ورق ‌های فلزی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

نبشی پی وی سی : 

این نوع بیشتر در سرد خانه ‌ها مورد استفاده قرار می ‌گیرد و در ضخامت‌ های 7 و 10 سانتی متری به بازار عرضه می ‌شود.

نبشی تاشو پی وی سی : 

برای زوایای دکوراسیون مورد استفاده قرار می ‌گیرد این نوع نبشی به دلیل قابلیت تاشدگی تا ۱۸۰ درجه به راحتی می ‌تواند زوایا را پوشش داده و مشکل ترک خوردگی یا شکستگی را نخواهد داشت.

نبشی کشی ساختمان چیست :

برای جلوگیری از ریزش یا سقوط دیوار های سفالی ساختمان بتن آرمه یا فولادی دیوار های بدون نما و دیوار های نمادار را باید به طرز مناسبی نبشی کشی کرد. عدم نبشی کشی دیوار های نما دار و دیوار های بدون نما از اشکالات اجرایی دیگر رایج ساختمان های بتنی می باشد.

نبشی لقمه چیست :

در برخی سازه ها مانند سازه های مربوط به آسانسور ها نبشی های خرد شده مورد استفاده قرار می گیرند که اصطلاحا نبشی لقمه گفته می شود.

مشخصات نبشی :

نبشی ها را با بر اساس دو شاخصه طول بال ها و ضخامت بال ها شناسایی می کنند. به این صورت که منظور از نبشی 4.40.40 این است که طول بال های آن 40 میلی متر و ضخامت بال های آن 4 میلی متر است .

سنجش وزن تقریبی نبشی فولاد :

وزن تقریبی نبشی فولاد را از فرمول ( اندازه بال نبشی * طول نبشی * ضخامت نبشی * ۷۸۵۰ * ۲) محاسبه می کنند . البته لازم به ذکر است در فرمول فوق واحد اندازه بال ، طول و ضخامت نبشی بر حسب متر می باشد و وزن محاسبه شده با این روش بر حسب کیلوگرم است.

نبشی در بازار ایران :

نبشی هایی که در بازار ایران موجود است هم از تولیدات داخلی می باشد و هم به مقدار فراوان از کشور هایی چون روسیه و اکراین وارد می شود. نبشی ها از سایز ۲ تا ۲۰ در بازار موجود می باشند.

 

کاربرد نبشی ها

نبشی ها یکی از مهم ترین مقاطعی هستند که در ساختمان سازی و صنعت نبشی استفاده می شود نبشی ها کاربرد های متنوعی دارد که از جمله این کاربرد ها می توان به کاربرد در عضو بادبندی ، ساخت خرپا ، سازه های LSF دکل های انتقال نیرو و انواع قاب های فلزی به کار رفته در ماشین آلات و تجهیزات صنعتی اشاره کرد. در این مقاله به بررسی نحوه اتصال نبشی به عضو اتصال پرداخته شده است تا شما بتوانید هنگام خرید و فروش نبشی ها اطلاعات لازم را داشته باشید.

با توجه به طرح ارایه شده توسط مهندسین نبشی ها را به صورت شاخه و خرد شده نبشی لقمه به کار می برند. معمولا از نبشی های با سایز ۵۰ تا ۱۵۰ میلی متر برای متصل کردن های پل ها به ستون ها و تیر آهن ها به بیم های باربر و ستون ها به صفحات درفونداسیون در ساختمان سازی و در صنعت استفاده می کنند افزون بر موارد فوق در ساخت ستون و همین طور خرپا استفاده می شود. در برخی سازه ها دیگر مثل سازه های مرتبط به آسانسور ها از نبشی های خرد شده استفاده می شود که با عنوان نبشی لقمه شناخته می شوند. با شناسایی نواحی این نقاط  پر تنش و تقویت این محل ها میتوان بدون افزایش اندازه مقاطع  ایمنی سازه را با هزینه ای بسیار ناچیز افزایش داد .

بهینه ترین حالت اتصال حالتی است که در آن ورق اتصال با هر یک از بال های نبشی یک زاویه 54 درجه بسازد و ورق ها به گونه ای قرار گیرند که مراکز ثقل نبشی و ورق های اتصال همراستا با یکدیگر و بر روی یک خط فرضی استقرار یابند. در سازه های متعارف فولادی اتصالات تیر به ستون معمولا با فرض صلب کامل یا مفصل ایده آل طراحی می شوند اما بیشتر اتصالات واقعی تیر به ستون رفتاری مشابه اتصالات نیمه صلب دارند. یکی از انواع اتصالات متداول در سازه های فولادی اتصال یا نبشی جان و ورق جان می باشد که در صورت تقویت نبشی یا ورق اتصال ، اتصال از نوع ساده به سمت اتصال نیمه صلب سوق پیدا می کند.

کاربرد نبشی ها

قیمت نبشی

شرکت ها و مراکز متعددی هستند که در زمینه نبشی فعالیت دارند و اگر شما قصد فروش نبشی را داشته باشید می توانید به آهن آلات زینالی مراجعه کنید. در شرکت ها و مراکزی که به کار فروش نبشی مشغول هستند کارشناسانی حضور دارند که شما را در مورد معاملات راهنمایی خواهند کرد و باعث خرید حرفه ای شما خواهند شد.

اگر شما در زمان کوتاه با کارشناسان همکاری کنید حتما از معامله سود خوبی را کسب خواهید کرد. چون تلاش کارشناسان معامله ای سوده و مناسب برای شما است. نبشی را نباید دست کم گرفت زیرا متضرر خواهید شد و ضرر کردن چیز خوشایندی نیست البته بالا و پایین شدن قیمت دستخوش تغییرات بازار است که باز هم چندان پایین نخواهد آمد.

 

نبشی‌کشی چیست؟

به منظور جلوگیری از تخریب دیوار ها به هنگام وزش باد و وقوع زلزله از سازه‌ای به نام وال پست استفاده می ‌شود که نیروی وارده در هنگام زلزله یا باد ، به کمک وال پست از دیوار ها به فریم و از آن به زمین منتقل می ‌شود. توجه داشته باشید که به منظور یک پارچه ‌سازی دیوار از وال پست ‌ها در طول مشخص استفاده می‌ کنند. اما در بین انواع وال پست که می ‌توانند به صورت کلاف ، قوطی و نبشی باشند ، نوع نبشی کاربرد بیشتری دارد و اصطلاحا به اجرای وال پست توسط نبشی ، نبشی کشی می ‌گویند.

نحوه اجرای وال پست در دیوار های خارجی : اگر دیوار پیرامونی از نوع ۳D Panel باشد ، به نظر می ‌آید که نیاز به مهارت خاصی نداشته باشد. چون حضور میلگرد های اطراف دیوار خیال ما را از این بابت راحت نموده ‌اند. حال اگر دیوار از نوع آجری باشد سفال و فشاری می ‌توانیم از نبشی کشی استفاده کنیم. می ‌توانیم قبل از بتن ‌ریزی درون ستون‌ ها ، پلیت ‌هایی قرار دهیم که برای جوش نبشی ‌ها به ما کمک می‌ کنند. حال نبشی‌ ها را باید به گونه ‌ای قرار داد که مقطع دیوار درون نبشی ‌ها قرار بگیرد. سپس میلگرد های طولی را به میلگرد های عرضی جوش می ‌دهند و سپس میلگرد های طولی را به نبشی جوش می ‌دهند. وال پست‌ از نظر مصالح می ‌توانند به دو صورت باشند که عبارتند از:

  • فلزی : مورد استفاده در ساختمان ‌هایی که اسکلت دارند.
  • بتن آرمه : مورد استفاده در سازه ‌هایی با مصالح بنایی.

وال پست ‌های فلزی معمولا به صورت ‌های زیر است:

  • نبشی
  • ناودانی
  • قوطی

از طرفی وال پست از نظر شکل ظاهری به دو صورت زیر تقسیم می ‌شوند:

  • وال پست قائم: در صورتی که دهانه بزرگ باشد از روی تیرآهن طبقه پایین به بخش زیرین تیرآهن طبقه بالا در قسمت دهانه جوش می ‌دهند.
  • وال پست افقی: استفاده از این نوع وال پست باعث درگیری دیوار با اسکلت می‌ شود همین امر سبب استحکام دیوار می‌ گردد.

 

اجزاء به کار رفته در نبشی کشی ساختمان

بسته به اینکه استراکچر اصلی در یک دیوار چگونه ساخته شود  اجزا نبشی کشی ساختمان می تواند متغییر باشد بنابر این هنگام خرید و فروش نبشی ها دقت کافی داشته باشید. در اینجا اجزا به کار رفته در نبشی کشی ساختمان به صورت معمول را توضیح می دهیم:

اجزاء به کار رفته در نبشی کشی ساختمان

دیواره اصلی : 

عموما این بخش از دیوار از جنس بتن مسلح می باشد. روش های نوین ساخت دیوار های بتنی امکانات خوبی فراهم آورده است تا دیوار ها با ضخامت های دلخواه بتن ریزی گردد. استفاده از تقویت کننده هایی نظیر میلگرد نیز می تواند در ساخت دیوار ها نقش تعییت کننده ای در استحکام دیوار بازی نماید. همچنین این میلگرد ها می توانند به عنوان بخش قابل اتصال برای نبشی در نبشی کاری ساختمان استفاده شود.

بولت یا پیچ اتصال : 

بال عمودی نبشی که در نبشی کشی ساختمان به کار می رود می بایست به طریقی به استراکچر اصلی متصل گردد. عموما این کار به وسیله بولت یا پیچ مخصوص صورت می گیرد. نشیمنگاه این بولت می بایست از قبل به وسیله ورق آهن Base plate مهیا گردد. در بعضی موارد از میلگرد نیز برای فراهم کردن اتصال نبشی بهره می گیرند.

نبشی آهنی : 

برای انجام عملیات نبشی کشی در ساختمان معمولا از نبشی 5 استفاده می گردد به همین دلیل فروش نشی ها برای ساختمان سازی بیشترین استفاده را دارد. دلیل این امر این است که در نبشی کشی ساختمان علاوه بر اینکه استحکام مورد نیاز برای اتصال دیواره خارجی به استراکچر اصلی مد نظر قرار گرفته است ، محدودیت فضا نیز امریست که نمی توان از آن غافل بود. چرا که اگر از نبشی با سایز کوچکتر استفاده شود استحکام لازم بدست نمی آید و استفاده از نبشی سایز بالاتر می تواند باعث اشغال فضای بیشتر و در نهایت بیرون زدگی نبشی از دیوار خارجی گردد.

 

کلام آخر

زمانی که قصد خرید و فروش نبشی را دارید بهتر است تمامی نکات مهم را رعایت کنید تا بتوانید بهترین خرید را داشته باشید ما در این مقاله شما را با نکات هنکام خرید و فروش نبشی آشنا کرده ایم .از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بودید متشکریم اگر در این زمینه تجربه ای دارید با ما در میان بگذارید.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *