فروش تیر آهن

یکی از مهم ترین پروفیل ‌های ساختمانی که در بیشتر کارخانه ها و پروژه های صنعتی از آن استفاده می ‌شود تیرآهن ها هستند که استانداردهای آن ها در دسته های مشخصی است و مهمترین ویژگی هایی که دارند دقت بالای ساخت آن ها می باشد. با ما همراه باشید تا بیشتر در باره تیر آهن آشنا شوید.

تیر آهن چیست؟

تیر آهن یکی از مهم ترین و اساسی ترین پروفیل‌های ساختمانی است که اکثر کارخانه‌ها و پروژه‌های صنعتی از تیر آهن استفاده می‌کنند. استاندارد‌هایی که کارخانه‌ها بر روال آن کار می‌کنند استاندارد (IPE) است. البته تولیدات محصول ایرانی و اروپایی بیشتر از این نوع استاندارد تبعیت می‌کنند. مهم ترین ویژگی تیر آهن این است که با دقت بالایی ساخته می‌شود یعنی اگر تیر را برش دهیم اندازه باله‌های ان به صورت دقیق به یک اندازه می‌باشد

استاندارد های تیر آهن به سه دسته تقسیم می شود:

 • تیرآهن با استاندارد چین و روسیه (INP)
 • تیر آهن با استاندارد ایران و اروپا (IPE)
 • تیر آهن بال پهن (IBP)

INP: ضخامت بال این تیرآهن ذوبی بر خلاف نوع قبل ثابت نیست. ضخامت بال در این تیرآهن با فاصله گرفتن از محل تقاطع بال و جان، با شیب ملایمی کاهش پیدا می کند. همچنین ضخامت جان در این تیرآهن بیشتر از نوع IPE است. این تیر آهن طبق استاندارد کشور چین و روسیه تولید و به بازار عرضه می شود. طول تیرآهن INP نیز ۱۶ – ۸ متر، ارتفاع آن ۶۰۰ – ۸۰ میلی متر و عرض آن ۲۱۵ – ۴۲ میلی متر است.

IPE: در نام گذاری این تیرآهن حرف I به I-section beam، حرف P به parallel flanges و حرف E به European دلالت دارد. به این معنی که سطح مقطع این تیرآهن I شکل است، بال هایی موازی باهم دارد و تابع استاندارد اروپایی است. این تیرآهن در ایران هم کاربرد گسترده ای دارد. مقاومت کششی تیرآهن ذوبی IPE در دو جهت آن متفاوت است. به تیرآهن IPE تیرآهن نیم پهن هم گفته می شود. طول این محصول ۱۶ – ۸ متر، ارتفاع آن ۶۰۰ – ۸۰ میلی متر و عرض آن ۲۲۰ – ۴۶ میلی متر است.

IBP: این نوع از تیرآهن ها را تیر آهن عریض نیز می نامند این تیر آهن ها تفاوتی که با نوع اول دارند این است که طول بالهای آنها نسبت به نوع اول بیشتر است. یکی از نکاتی که در اینجا باید به آن اشاره کرد حرف V و L است که گاهی در کنار تیر آهن های نوع IPB افزوده می شود، حرف V به معنی سنگین بودن و علامت L نشان دهنده سبک بودن تیرآهن می باشد . به عنوان مثال IPBv نشان دهنده تیرآهن عریض سنگین می باشد.

انواع تیر آهن

 • تیرآهن های ذوبی
 • تیرآهن های سبک
 • تیرآهن های هاش
 • تیرآهن های لانه زنبوری

تیر آهن ذوبی: تیر آهن های ذوبی به سه اندازه 14، 16، 18 در بازار وجود دارند. تیر آهن 14 تیرآهن ذوبی به طور قابل توجهی در ساختمان سازی کاربرد دارد. زیرا در مقابل تنش ها میزان تحمل بار بالایی از خود نشان می دهد. از تیر آهن 16 نیز استفاده های زیادی در ساختمان سازی می شود. تفاوت اساسی تیرآهن ذوبی ۱۸ با تیرآهن ذوبی ۱۶ در وزن آن ها است و تیرآهن سایز ۱۸ سنگین تر است.

تیر آهن های هاش: تیرآهن هاش در دو نوع بال پهن سبک و بال پهن سنگین تولید می شود. این محصول دارای بال های پهن است و این عریضی به نسبت طول بیشتر می باشد. این محصول را با علامت اختصاری HEB و HEA نیز شناخته می شود. هاش HEB سنگین است و این بدین معناست که بال آن پهن و ضخامت آن بیشتر از نوع HEA است. استاندارد نوع HEB که در سراسر دنیا معروف و مورد قبول می باشد به صورت زیر است:

 •   CSN42 5550
 •   C-STN42 5550
 •   EN10163-3

تیرآهن لانه زنبوری: علت نام گذاری این تیرآهن شکل آن پس از بریدن و جوش دادن دوباره است . این تیرها در طول جان خود دارای فضاهای توخالی هستند که مشابه لانه زنبور است به همین علت به آن ها تیر لانه زنبوری می گویند . هدف از انجام این کار این است که تیر بتواند لنگر خمشی بزرگتری را در مقایسه با تیر نورد شده اولیه تحمل کند . با انجام این کار ارتفاع تیر و ممان اینرسی مقطع افزایش پیدا می کند . به طور مثال با این کار می توان ارتفاع پروفیل IPE-18 که ۱۸ سانتی متر است را به ۲۷ سانتی متر افزایش داد . در ساخت تیر لانه زنبوری ارتقاع تیر ساخته شده ۱/۵ برابر تیر اولیه خواهد بود.

روش های برش تیر آهن

برای ساخت تیر آهن لانه زنبوری اول آهن نورد شده را به صورت ذوزنقه خط کشی می‌کنند و برای جلوگیری از تغییر شک جوش‌های ریز که اصطلاحا به آن خال جوشی می‌گویند می‌زنند سپس تیر را در یک جای ثابت می‌گذارند تا حرکت نکند و شروع به برش زدن می‌کنند. پس از برش دو طرف تیر را به صورت دقیق در کنار یک دیگر می‌گذارند و به هم متصل می‌کنند. برای ساخت تیرلانه زنبوری تیرآهن را به دو شیوه می توان برش داد :

 • برش به روش کوپال :در این روش‌، با استفاده از دستگاه قطع کن سنگین که مجهز به گیوتین مخصوص است‌، تیر آهن به شکل سرد در امتداد خط شکسته قطع می شود.
 • برش به روش برنول : برش در این حالت به روش گرم انجام می‌شود . به این صورت که کارگر ماهر برش را با شعله بنفش رنگ قوی حاصل از گاز استیلن و اکسیژن به وسیله لوله برنول انجام می‌دهد .
 • در این روش ابتدا جان تیرآهن نورد شده با استفاده از شابلن خط می شود . در مرحله بعد برای جلوگیری از تاب برداشتن تیرآهن ، آن را با زدن تک خال جوش در نقاط مختلف روی یک شاسی افقی مستقر می کنند.سپس با استفاده از دستگاه برش برنول (شعله گاز استیلن)در امتداد خط منکسر اقدام به برش می کنند تا پروفیل به دو قسمت بالا و پایین تقسیم شود .
 • در مرحله بعد قسمت بالا را به اندازه یک دندانه جا به جا می کنند و با دقت بالا دندانه های دو قسمت بالا و پایین را مقابل هم قرار می دهند و از دو طرف با جوش پر می کنند . استفاده از جوش قوسی نیمه اتوماتیک برای اتصال دو قسمت بریده شده ، می تواند یک جوش خوب ، بی عیب ، سریع و مقرون به صرفه ایجاد نماید .
 • برای رفع نقیصه کاهش مقاومت برشی با توجه به منحنی نیروی برشی تیر ، باید بعضی از حفره ها را با ورق های تقویتی پر کرد . لازم به ذکر است که حتما باید حداقل یک حفره در مجاورت تکیه گاه ، به وسیله جوش کامل پر شود .

مزایا تیر‌ آهن لانه زنبوری

از مزایای تیرآهن لانه زنبوری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • سبک بودن تیر، باعث صرفه اقتصادی می شود.
 • حفره‌های ‌ایجاد شده در جان تیر‌، فضاهای مناسبی برای عبور لوله‌های تاسیسات و برق ایجاد می کند.
 • حفره‌های ‌ایجاد شده در جان تیر‌، فضاهای مناسبی برای عبور لوله‌های تاسیسات و برق ایجاد می کنند.
 • تیر لانه زنبوری در ساخت اسکلت فلزی می‌تواند به صورت پل‌، فقط در یک دهانه یا به صورت پل ممتد به کار رود‌.
 • استفاده از تیر لانه زنبوری به عنوان تیر همبند در دهانه هایی که بادبندهای واگرا دارند مجاز نیست.

تقویت تیرآهن لانه زنبوری با بتن و فولاد

در تیرهای لانه زنبوری علاوه بر تنش‌های خمشی اصلی در محل حلقه‌ها تنش‌های خمشی ثانویه حاصل از برش در مقطع ایجاد می‌شود که گاهی این تنش از تنش ‌های خمشی اصلی در تیر بزرگترند. این تنش ‌ها از کارایی تیر می ‌کاهند و برای مقابله با آنها باید حلقه ‌های کناری را با ورق پر کرد خصوصا هنگامی که از این نوع تیرها بصورت یکسره استفاده می‌شود در محل تکیه‌ گاه‌ها که هم نیروی برشی و هم لنگر خمشی زیاد است.تنش های خمشی به شدت افزایش می یابد که نیاز به تقویت دارد اما از لحاظ اقتصادی قابل توجیه نیست.برای مقابله با این ضعف در تیرهای لانه زنبوری رفتار مرکب بتن و فولاد تهیه شده هست‌.

عیب اساسی تیرآهن لانه زنبوری وجود حفره ها است . این حفره ها باعث کاهش مقاومت برش تیر در محل اتصال پل به ستون یا اتصال تیرآهن تودلی به پل لاله زنبوری می شود. بنابراین برای رفع این عیب و تامین مقاومت برشی از دست رفته ، بعضی از حفره ها را با ورق پر می کنند. از جمله معایب تیر شبکه ای وجود حفره های آن است که می تواند تنش های برشی را در محل تکیه گاه های پل به ستون یا اتصال تیر آهن تودلی (تیر فرعی) به پل لانه زنبوری تحمل کند.

بنابراین برای رفع این عیب اقدام به پر کردن بعضی حفره ها با ورق فلزی و جوش می کنند تا اتصال بعدی پل به ستون یا تیر فرعی به پل به درستی انجام شود.تیر لانه زنبوری در ساختمان اسکلت فلزی می تواند به صورت پل، فقط در یک دهانه یا به صورت پل ممتد به کار رود. اتصالات نقش کلیدی و تعیین کننده ای را در انتقال بار از یک عضو به عضو یا اعضای دیگر دارند. در صورت اجرای نامطلوب آن به میزان زیادی از باربری یا مقاومت المان سازه ای کاسته خواهد شد. در نیتجه مساله نظارت موثر بر اجرای عملیات جوشکاری، اهمیت بسزایی در کیفیت کلی سازه خواهد داشت.

همچنین ضعفی که در ناحیه جان تیر در اثر کاهش مساحت آن وجود دارد از نقاط ضعف این تیرها است. مساله لهیدگی جان نیز در قسمت اتصال مقطع برش شده وجود دارد، که بسیار حائز اهمیت است. در نواحی که بار متمرکز وجود دارد یا نزدیکی تکیه گاه ها، کنترل لهیدگی جان نباید مورد توجه بیشتری قرار گیرد. زیرا در این نواحی مقاطع، حالت بحرانی تری نسبت به سایر قسمت ها دارند. البته قسمت اعظم این کاستی ها را می توان با استفاده صحیح و بهینه ورق های تقویتی بر طرف نمود. بعضاً در مواردی که اساس مقطع لازم به دست نیامده باشد، از تیرهای لانه زنبوری دو بل می توان استفاده نمود.

استفاده از تیرهای لانه زنبوری از ضریب اطمینان یا ایمنی کمتری نسبت به سایر مقاطع برخورد دارند. اما استفاده گسترده از این نوع تیر ها به سبب مزایایی که دارد، هنوز هم در مقیاس وسیعی از کارهای ساختمانی متداول است. خصوصیات هندسی تیرهای لانه زنبوری به نحوی است که تحت اثر تغییرات لنگر خمشی، تغییر شکل های ثانوی برشی، که اغلب قابل ملاحظه اند به وقوع پیوسته و تغییر مکان جانبی سازه تحت اثر اعمال نیروهای جانبی ناشی از زلزله در جهت عدم اطمینان می شود.

اثرات این تغییر شکل ها در تیرهای لانه زنبوری در مقایسه با تیرهای دارای جان توپر با سختی خمشی معادل، منجر به بروز تغییر مکان جانبی بیشتر و نتیجتاً افزایش اثر بار، Pبه ویژه در حطیه رفتار فوق کششی در این قاب می شود. بروز تمرکز تنش و شدت زیاد حوضه تنشی در گوشه سوراخ ها، ملاحظاتی را در طراحی این تیرها در مقابل اثرات ناشی از پدیده خستگی کم تواتر در اثر وقوع زلزله، ایجاب می نماید.

  تیر آهن چیست؟

اگر از سطح مقطع تیرآهن به آن نگاه کنیم دو ورق که به صورت افقی در بالا و پایین تیر قرار گرفته اند بال و ورق ضخیمی که در بین این دو مقطع به صورت عمودی قرار گرفته است را جان می گوییم. تفاوت هایی در ساختار هاش و تیر I وجود دارد که این تفاوت ها سبب اختلاف در نوع کاربرد آنها در صنعت خواهد گردید. هر دو نوع این تیراهن عناوین خود را از هند گرفته اند و بر مبنای سطح مقطع شان نام گذاری شده اند و امروزه در کل جهان کاربرد وسیعی دارند.
بررسی و ارزیابی مزایای تیرآهن هاش نسبت به تیرآهن I

همانگونه که گفته شد هاش HBE، هاش از نوع سنگین بوده و نسبت به هاش HEA بالها دارای ضخامت بیشتری می باشند. در هنگام استفاده در طول های بلند، هاش نسبت به تیر آهن I کاربرد بیشتری داشته زیرا می توان آنها را در اندازه های متنوعی ساخت. تیرآهن هاش برای طول های ۱۰۰ متر نیز کاربرد دارد اما تیرآهن نوع I تا طول ۳۰ متر کاربرد دارد. به دلیل مقاومت بالای جان هاش در برابر نیروهای برشی و استحکام بالها در برابر خمش های لحظه ای، کاربرد عمده ای را نسبت به تیراهن I دارند.

این نوع تیرها دربرابر نیروهای خمشی و برشی بسیار کار آمدتر از انواع مشابه رفتار می نمایند. این به دلیل آن است که در تیر I پهنای بال از عمق یا ارتفاع تیر کمتر است اما در هاش پهنای بال با ارتفاع تیر برابر است. همچنین به دلیل بزرگ تر بودن سطح مقطع تیرآهن های بال پهن هاش از آنها می توان به عنوان ستون و یا تکیه گاه عمودی استفاده نمود. هنگامی که تیر فولادی تحت فشار قرار می گیرد تنش آن نسبت به سطح مقطعش کاهش می یابد. بنابر این با زیادتر بودن سطح مقطع هاش نسبت به تیرآهن I تنش کمتری را تحمل کرده و گزینه ایده آلی برای ستون های محسوب می شود.

قیمت تیرآهن ها

قیمت تیرآهن معمولی و لانه زنبوری به صورت شاخه ای تعیین می شود. اما قیمت تیرآهن بال پهن (هاش) عموما به صورت کیلویی مشخص می شود. با توجه به تغییر ماهیت ساخت و ساز ها و پروژه های ساختمانی در گذر زمان، نوساناتی نیز در قیمت مصالح ساختمانی مانند تیرآهن ذوبی به چشم می خورد. همچنین کارخانه های مختلف بسته به هزینه های تولید و کیفیت و وزن محصول تولید شده، قیمت های مختلفی را ارائه می دهند.

از دیگر عواملی که بر قیمت انواع تیرآهن های ساختمانی اثر می گذارد، می توان به نوسانات ارزی و فولاد در بازارهای داخلی و جهانی، مسائل اقتصادی و سیاسی، قیمت سنگ آهن، هزینه های حمل و نقل، میزان عرضه و تقاضا و همچنین بازار مسکن اشاره کرد. در شرایط رکورد بازار مسکن، تقاضا برای ساخت و ساز کاهش یافته و به همین دلیل فروش تیرآهن ذوبی نیز کاهش پیدا می کند. به صورت تقریبی می توان گفت که پانزده درصد از سرمایه در گردش کشور را بازار مسکن تشکیل می دهد.

کلام آخر

ممنونم از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.امیدواریم بیشتر با تیرآهن و انواع آن آشنا شده باشید و از آن بهره مند شده باشید.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *