فروش آهن آلات

همانطور که می دانیم امروزه تمامی ساخت و ساز ها با استفاده از آهن آلات ها شکل می گیرند تا در برابر هر حادثه ای مقاوم باشد و ویران نشود. اما ممکن است که ندانیم آهن آلات چیست و یا اینکه چگونه می توان بهترین نوع آهن آلات را شناساییی کرد؟ ما در ادامه این مقاله شما را با انواع آهن آلات و فروش آنها آشنا خواهیم کرد.

برای فروش آهن آلات این ها را بدانیم

آهن آلات ها یکی از اجزا جدا نشدنی در ساخت و ساز و تولید محصولات فلزی هستند به همین دلیل اهمیت آهن آلات به حدی بالا است که تمامی اجزای برخی از لوازم های خانگی ، درب و پنجره ها ، اسکلت ساختمان ها از آهن آلات هستند. علاوه بر این ها آهن آلات انواع مختلفی دارند که هر کدام از آنها نقش و کاربرد بسیار متفاوتی دارند . که از این آهن آلات تیر آهن ها هستند که از این ها برای مصالح ساختمانی است که کشف آن به قرن بیست باز می گردد. از قرن بیست تا به حال تیر آهن کاربرد بسیار زیادی در ساختمان سازی داشته است و تمام کشور ها از این فلز پر کاربرد برای ساخت پروژه های ساختمانی زیادی استفاده کرده اند. تیر آهن از لحاظ استاندارد تعریف شده برای آن به سه دسته متفاوت تقسیم بندی می شود. تیر آهن با استاندارد IPE‌ از تیر آهن های مورد تایید اروپا و ایران است و تیر آهن INP از تیر آهن های مورد تایید کشور های چین و روسیه می باشد و همینطور تیر آهن IPB نیز جزو تیر آهن های بال پهن محسوب می شود که استفاده گسترده ای در سراسر دنیا دارد. اما این را هم بدانید که تیر آهن ها انواع مختلفی دارند که تیز آهن زنبوری هم یکی از این ها است که این تیر آهن بیشتر شبیه به لونه زنبور است به همین دلیل به این نام شناخته شده است. این نوع تیر آهن پس از آنکه مورد جوش و برش قرار می گیرند شکلی شبیه به لانه زنبور پیدا می کنند که دلیل ایجاد سوراخ هایی به شکل زنبور بر روی جان تیر آهن نیز بالا بردن تحمل لنگر خمشی بزرگ تر می باشد. تیر آهن لانه زنبوری این امکان را ایجاد می کند تا ارتفاع تیر آهن افزایش یابد.

اما امروزه استفاده از آهن آلات ها بسیار رواج پیدا کرده است چرا که ساخت ساز در حوضه های مسکونی و متجمع های تجاری بسیار افزایش پیدا کرده است اما شاید این موضوع برای شما باشد که آهن آلات ها چه چیزی هستند ؟ اگر یخواهیم نگه کلی به آهن آلات ها بندازیم باید گفت که طی مراحل مختلف آهن ها تولید می شوند اما بسیاری از آهن آلات های نو و یا فولاد ها از بازیافت و ذوب آهن آلات قراضه ها و ضایعات ها به دست می آیند. جرم یک اتم معمولی آهن 56 برابر جرم یک اتم معمولی هیدروژن است به همین دلیل به عنوان بیشترین عنصر شناخته می شود Fe مخفف واژه لاتین ferrum برای آهن می باشد که این فلز از سنگ معدن آهن استخراج می شود و به ندرت به حالت آزاد یا عنصری یافت میشود. برای تهیه آهن باید ناخالصی های آن با روش کاهش شیمیایی از بین برود. این یک باور اشتباه است که از آهن برای تولید فولاد بکار می رود که عنصر نیست بلکه یک آلیاژ و مخلوطی است از فلزات متفاوت. آهن رایج ترین فلز در جهان به حساب می آید. الگو های جهان شناختی با یک جهان باز پیش بینی زمانی را می کند که در نتیجه واکنش های هم جوشی و شکافت هسته همه چیز به آهن تبدیل خواهد شد. آهن رایج ترین فلز در جهان به حساب می آید. الگو های جهان شناختی با یک جهان باز پیش بینی زمانی را می کند که در نتیجه واکنش های هم جوشی و شکافت هسته همه چیز به آهن تبدیل خواهد شد.

برای فروش آهن آلات این ها را بدانیم

انواع آهن آلات ها را بشناسیم

آهن کارشده: در این حالت آهن را ذوب کرده و به صورت اسفنجی شکل در می آورند برای بدست آورد این نمونه آهن ها ناخالصی های موجود در آن همچون سیلیسیم ، منگنز ، کربن  در آن تصفیه می شود.

آهن گاما : آهن گاما یکی از آلوتروپ های آهن است که در محدوده دمایی ۹۱۲ تا ۱۳۹۴ درجه سانتیگراد پایدار بوده و ساختمان بلوری دارد.

چدن سفید: از سرد شدن مذاب به دست می آید کربن این چدن به صورت کربن سمانتیک می باشد در صد شکنندگی آن را نیز می توان با نرم کردن آن کاهش داد

چدن : وقتی آهن خام را ذوب می کنند در قاب هایی ماسه ای یا فلزی ریخته و آن را سرد می کنند که از این طریق چدن بدست می آید.

چدن چکش خوار : تفاوت زیادی با چدن دارد که می توان گفت نرم تر بوده ، مقاومت کششی بالاتری داشته و به نسبت به چدن استفاده بیشتری در صنعت دارد طریقه به دست آمد آن به این طورت است که وقتی بر روی چدن عملیاتی از قبیل اضافه کردن منیزیم و سیلیکات آهن و بلوری شدن کربن انجام می شود چدن چکش خوار بدست می آید.

فولاد: آلیاژی است از آهن و کربن  که توسط خواص آهن و دیگر عناصر بدست می آید وقتی که فولاد تولید می شود پایداری و مقاومت آن صد برابر بیشتر از قبل می شود.

آهن قراضه: به اضافات و قراضه های فولاد گفته می شود.

آهن دلتا : آهن دلتا یکی از آلوتروپ های آهن است که از دمای ۱۴۰۱ درجه سانتیگراد تا ۱۵۳۹ درجه سانتیگراد پایدار است علاوه بر این آهن دلتا دارای ساختمان بلوری مکعبی مرکزپر است. آهن دلتا دارای خاصیت پارامغناطیس بوده و ثابت شبکه آن بزرگ تر از آهن آلفا است.

آهن آلفا : آهن آلفا یکی از آلوتروپ های آهن است. این آلوتروپ از دمای ۲۷۳- درجه سانتیگراد تا ۹۱۰ درجه سانتیگراد پایدار است. این آلوتروپ دارای ساختمان بلوری مکعبی مرکزپر است.

آهن بتا : در دمای ۷۶۸ درجه سانتیگراد آهن آلفای فرومغناطیس به آهن آلفای پارامغناطیس تبدیل می شود. این تحول تحول آلوتروپیک نیست.
گاهی این آهن آلفای پارامغناطیس آهن بتا خوانده می شود.

 

هنگام فروش آهن آلات چگونه از قیمت ها باخبر شویم؟

زمانی که قصد دارید خرید یا فروش آهن آلات انجام دهید بهتر است که از تمامی قیمت ها با خبر شوید اگر دسترسی به دیگر سایت ها را ندارید می توانید به راحتی از فروشگاه آهن آلات زینالی کمک بگیرید علاوه بر این ها اگر بخواهیم علت تمامی ارزانی ها و گرانی های آهن آلات را بدانیم بهتر است که چند مورد زیر را بدانیم:

تحریم ها : 

پس از خارج شدن کشور آمریکا از برجام بخشی از صنایع و معادن های ایران تحریم شده اند که بازار های خرید و فروش آهن آلات ، فولاد ، آلومینیوم و مس هم جزء این بازار ها هستند. به همین دلیل اسامی بسیاری از شرکت‌ های آهن و فولاد ایرانی به لیست تحریم ها اضافه شده است و به واحد های همکار در خارج از ایران فرصت کوتاهی برای قطع همکاری دادند. این موضوع مشکلات بسیاری را برای تامین مواد اولیه رقم زده و بحث صادرات را با موانعی رو به رو کرده است.

کاهش واردات و گرانی ها : 

یکی از مهم‌ ترین دلایل افزایش نرخ آهن آلات ها کاهش و توقف واردات است. همین امر باعث می ‌شود که تولید کنندگان و فروشندگان آهن آلات با احتیاط بیشتری برای خارج کردن کالا ها اقدام کنند اما از طرفی دیگر آنها معتقد هستند که در صورت خالی شدن انبار ها چه زمان می ‌توانند مجدا آن ‌را پر کنند و یا برای تامین مواد اولیه چه اتفاق‌ هایی رخ خواهد داد.

هنگام فروش آهن آلات چگونه از قیمت ها باخبر شویم؟

وجود سرمایه های سرگردان : 

در حوضه های آهن آلات ها سرمایه ‌هایی سرگردان و گاهی مشکوک وارد شده است که باعث تورم و بالا رفتن قیمت محصولات آهنی شده اند. این اتفاق که از مدت ‌ها قبل آغاز شده هنوز هم به صنعت آهن و فولاد آسیب می‌ زند و در صورتی که برای آن اقدامی انجام نشود در آینده نیز ممکن است رویداد هایی مشکل ‌زا را ایجاد کند.

انبار کردن آهن آلات :

علاوه بر نکات های قبلی که گفته شده برخی از افراد اقدام به احتکار و انبار کردن آهن آلات کرده است. این افراد به امید سود بیشتر بخشی از تولیدات را به بازار نمی ‌آورند و این امر باعث می ‌شود که قیمت آهن بیشتر شود. این افراد در بازار آهن به‌ عنوان دلال هم شناخته می ‌شوند و رفتارشان نقشی مهم در نوسانات دارد. احتکار آهن یکی از مهم‌ ترین عوامل گرانی در بخش ‌های مختلف بازار است و توقف آن ، می ‌تواند به کنترل بازار کمک کند.

عرضه های غیر منطقی در بازار بورش : 

افراد بسیاری جذب بازار بورس شده‌اند و اقدام به خرید سهام شرکت ‌های فعال در صنعت آهن آلات کرده‌اند. از سوی دیگر واحد های تولیدی ، نمی‌ توانند قیمت خود را ثابت نگه دارند و این امر باعث می ‌شود که نوسانات بازار بورس ، بیشتر به افزایش نرخ آهن ‌آلات منجر شود. از سوی دیگر محدودیت ‌های عرضه ورق در خارج از بورس تولید‌ کننده را با مشکل نرخ ‌گذاری مواجه می‌ کند. از طرف دیگر با کاهش نقدینگی واحد های تولیدی امکان پرداخت نقدی برای خرید مواد اولیه از بورس برای تولید‌ کنندگان مشکل بزرگی است.

عدم برنامه ریزی کردن : 

خوشبختانه صنعت آهن و فولاد ایران جز ده کشور برتر در زمینه تولید محصولات است. این موضوع می ‌تواند با برنامه ‌ریزی و استراتژی نه تنها از بالا رفتن قیمت آهن آلات جلوگیری کند بلکه تک محصولی بودن صادرات ایران را تغییر می ‌دهد. از سوی دیگر واحد های تولیدی آهن از مهم‌ ترین و قدیمی ‌ترین کارخانه‌ های ایران هستند و  به‌ صورت مستقیم و غیر مستقیم شغل ‌های بسیاری را ایجاد کرده‌ اند و تصمیم ‌های خرد و کلان آنها در رفاه آرامش و حتی سلامت جامعه نقش دارد.

راه حل کاهش قیمت آهن آلات چیست ؟

معمولا قیمت آهن آلات ها با توجه به بالا و پایین شدن نرخ دلار بالا و پایین می شود به همین دلیل نمی توان قیمت قطعی به آن داد اما در برخی مواقع ممکن است که افراد سودجو قیمت آهن آلات را بدون ارزان و گران شدن دلار گران می کنند و همین امر باعث می شود که برخی افراد ضرر کنند. اما در برخی مواقع دیگر ممکن است که برخی از فروشنده ها با توجه به قیمت جنس کمتری را به مشتری ارائه دهند یعنی اینکه با دستکاری کردن ترازو پول بیشتری را از مشتری دریافت می کنند و آهن آلات کمتری را به مشتری می دهند اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه می توان قیمت آهن آلات را کاهش داد؟ معمولا این سوال برای تمامی افرادی که در کار ساخت و ساز هستند پیش می آید که چگونه می توان قیمت ها را کاهش داد اما باید این را بدانید که با توجه به قیمت دلار امروزه فروش آهن آلات ها قیمت بیشتری دارند اما هر روز یک بار تعویض نمی شود در کنار این بهتر است زمانی که قصد دارید آهن آلات خریداری کنید از فروشگاه ها یا مراکز های معتبر این کار را انجام دهید چرا که این افراد با قیمت پایین تری آهن آلات با کیفیتی را در دسترس شما عزیزان قرار می دهند. یکی از این فروشگاه های معتبر که قیمت پایینی را از شما برای خرید آهن آلات دریافت می کند آهن الات زینالی است که انواع آهن آلات های نبشی ، پروفیل ، میلگرد ، تیر آهن ، ورق و ناودانی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

راه حل کاهش قیمت آهن آلات چیست ؟

تاریخچه پیدایش آهن آلات

آهن ها یکی از رایج ترین عناصر زمین هستند که تقریبا پنج درصد پوسته زمین را تشکیل می دهند که آهن از سنگ معدن هماتیت که عمدتا Fe2O3 می باشد, استخراج می گردد. این فلز را به وسیله روش کاهش با کربن که عنصری واکنش پذیرتر است جدا می کنند. اما اگر بخواهیم به پیدایش آهن آلات پی ببریم باید گفت که اولین نشانه های استفاده از آهن به زمان سومریان و مصریانباز میگردد که تقریبا 4000 سال قبل از میلاد آهن کشف شده از شهاب سنگ ها اقلام کوچکی مثل سر نیزه و زیور آلات می ساختند که از 2000 تا 3000 سال قبل از میلاد تعداد فراینده های اشیا ساخته شده با آهن مذاب در بین النهرین ، آسیای صغیر و مصر به چشم می خورد اما ظاهرا تنها در تشریفات از آهن استفاده می شد و آهن فلزی گرانبها حتی باارزش تر از طلا به حساب می آمد. از سال 1600 تا 1200 قبل از میلاد در خاورمیانه به طور روز افزون از آین فلز استفاده می شد اما جایگزین کابرد برنز در آن زمان نشد اما از قرن 10 تا 12 در خاورمیانه یک جا به جایی سریع در تبدیل ابزار و سلاح های برنزی به آهنی صورت گرفت. عامل مهم در این جابه جایی آغاز ناگهانی تکنولوژی های پیشرفته کار با آهن نبود بلکه عامل اصلی مختل شدن تامین قلع بود. همزمان با جایگزینی آهن به جای برنز  فرآیند کربوریزاسیون کشف شد که به وسیله آن به آهن موجود در آن زمان کربن اضافه می کردند. آهن را به صورت اسفنجی که مخلوطی از آهن و سرباره به همراه مقداری کربن یا کاربید است بازیافت کردند. مردم خاور میانه دریافتند که با حرارت دادن طولانی مدت آهن نرم در لایه ای از ذغال و آب دادن آن در آب یا روغن می توان محصولی بسیار محکم تر بدست آورد و در آخر تا اواخر قرن نوزدهم در هر رویدادی یک بازار برای کالا های چدنی به وجود آمد مانند درخواست برای گلوله های توپ چدنی. در آغاز برای ذوب آهن از زغال چوب هم به عنوان منبع حرارتی و هم عامل کاهنده استفاده می شد. در قرن 18 در انگلستان تامین کنندگان چوب کم شدند و از زغال سنگ که یک سوخت فسیلی است به عنوان منبع جانشین استفاده شد.

 

کلام آخر

زمانی که قصد خرید و فروش آهن آلات را دارید بهتر است تمامی نکات مهم را رعایت کنید تا بتوانید بهترین خرید را داشته باشید ما در این مقاله شما را با نکات هنکام خرید و فروش آشنا کرده ایم .از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بودید متشکریم اگر در این زمینه تجربه ای دارید با ما در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *