فروش لوله pvc

لوله پی وی سی یا همان لوله پلیکا یک نوع لوله پلاستیکی می باشد که بسیاری از افراد برای خرید و فروش لوله pvc به سایت های نامعتبر مراجعه می کنند و ممکن است در فروش لوله pvc دچار ضرر و زیان های بسیاری شوند و دیگر نتوانند آن هزینه را به دست آورند در ادامه شما را با لوله pvc  و فروش لوله pvc آشنا کنیم تا خرید و فروش لوله pvc دچار مشکل نشوید و جنس خوب و بد آن را به راحتی تشخیص دهید ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

لوله پی وی سی و یا همان پلیکا چیست ؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم لوله پی وی سی نوعی از لوله های پلاستیکی باشد که کاربرد بیشتر آن در انتقال آب ، فاضلاب و حتی سیم کشی های زیر زمینی می باشد .این نوع لوله ها به دلیل نام سازنده ای که در ایران هست به لوله پلیکا نیز در بین افراد معروف شده است که لوله های پلیکا یکی از پر کاربرد ترین و بهترین مدل های این نوع لوله که تقریبا در بسیاری جاها و برای هر کاری کاربردی و مهم و تاثیر گذار تعریف شده است .

این نوع لوله ها معمولا به رنگ سیاه هستند و به دلیل تنوع بسیار بالایی که دارند تقریبا برای هر کاری یک مدل مخصوص به خود را دارند که در مقایسه با جنس های دیگر بسیار مناسب و کاربردی می باشند . لوله های پی وی سی به دلیل مزایای بسیاری زیادی که در مقایسه با لوله های فلزی و سیمانی دارند به سرعت جای خود را در صنعت کشاورزی و ساختمان سازی باز کرده است و به یکی از پر کاربرد ترین و بهترین اجناس تبدیل شده است .

لوله پی وی سی و یا همان پلیکا چیست ؟مواد تشکیل دهنده لوله (PVC) چیست؟

این نوع لوله از پلیمری با 43 درصد هیدروکربن و 57 درصد کلر تشکیل شده و از پلیمریزاسیون و مونومر وینیل کلراید ساخته و تولید می شوند ، در کارخانه های لوله پی وی سی این مونومر از کلر دار شدن مستقیم اتیلن و با استفاده از کاتالیزور و سپس پیرولیز شدن اتیلن دی کلرید در واحد شکست گرمایی که توسط سیستم هایی بر پایه نفت یا هیدروکربن های گاز طبیعی نظیر اتان، پروپان یا بوتان کار می کند، حاصل می شود . نوع دیگری از لوله های پی وی سی وجود دارند که به آن ها لوله های پی وی سی سخت می گویند و به وسیله یک فرآیند فشاری و دمایی پودر خام پی وی سی تولید و ساخته می شود . برای تولید و ساخت لوله های پی وی سی از دو فرآیند اصلی استفاده می کنند که این دو شامل اکستروژن برای تولید محصولات پیوسته مانند لوله پی وی سی و قالب گیری برای محصولات مجزا مانند اتصالات استفاده می شود .

همان طور که در توضیحات بالا متوجه شده اید لوله های پی وی شی از طریق فرآیند های پیچیده شیمیایی و توسط پلیمر های خاصی از پلاستیک تولید و ساخته می شوند و این فرآیند های گفته شده در بالا برای ساخت لوله های پلیکا معمولی و لوله های سخت کاربردی تر است و برای ساخت انواع دیگر لوله های پی وی سی و همچنین اتصالات آن ها از روش های دیگری استفاده می کنند تا لوله خاصیت مهم آن مدل به طور کامل به دست بیاورد .

معرفی انواع لوله پلیکا (PVC)

لوله های پی وی سی و یا همان لوله های پلیکا از نظر شکل ساخت و خواص دارای انواع مختلفی می باشد که در ادامه به برخی از انواع آن ها اشاره کرده ایم با ما همراه باشید .

لوله های M-PVC (ام پی وی سی) : لوله های M-PVC (ام پی وی سی) از پلی وینیل کلراید ساخته و اصلاح می شوند و با خواص آن بهینه می شود که با افزودن اصلاح کننده ساخته می شود و لوله های با خواص مکانیکی بالا از جمله سختی و مقاومت می باشند . این نوع لوله ها نسبت به ضربه از مقاومت بالا تری برخوردار هستند و کاربرد بسیاری در بخش لوله های پوشش سیم های فشار قوی و تصفیه آب را دارند . ضخامت دیواره های این نوع لوله کمتر از لوله های پی وی سی می باشد و به همین دلیل است که مواد کمتری در طول فرآیند تولید آن استفاده می شود و این موضوع باعث می شود تا محصولی سبک تر ساخته شود .

 لوله های  U-PVC (یو پی وی سی) : ماده ای که در U-PVC (یو پی وی سی) نام دارد به پلی وینیل نرم نشده اشاره می کند و اگر علامت یو در مقابل پی وی سی استفاده شده باشد به این معنا است که در فرمولاسیون ساخت آن اصلا از نرم کننده استفاده نشده است که این نوع لوله های سخت دارای مقاومت بسیار بالایی هستند و کاربرد بسیاری زیادی در جا به جایی آب و سیالات دارند .

 لوله های O-PVC (او پی وی سی) :  این نوع لوله ها به پلی وینیل کلراید آرایش یافته نیز اطلاق می شوند و در فرآیند تولید لوله ای با دیواره های ضخیم در دمای مورد نظر تولید و ساخته می شوند . فرآیند ایجاد آرایش یافتگی در جهت های مختلف محیطی و و محوری تحت شرایط کنترل و شروع می شوند و پس از ایجاد آرایش یافتگی لوله به سرعت با دمای محیط خنک می شود . این آرایش یافتگی باعث بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی لوله ها شده و این لوله ها را در مقابل خراش و ترک مقاوم تر می سازد . کاهش ضخامت دیواره منجر به صرفه جویی در مواد و انرژی نیز می شود. این لوله ها 35 درصد سبک تر از نمونه های مشابه خود بوده و از قابلیت حمل و نقل آسان تری بهره می گیرند.

معرفی انواع لوله پلیکا (PVC) لوله های P-PVC  (پی وی سی پی) : اگر در این لوله ها از نرم کننده ها استفاده کنند به آن آمیزه پی وی سی نرم گفته می شود در برخی از موارد با P-PVC  (پی وی سی پی) نیز نشان می دهند.در این نوع از لوله ها مقدار قابل توجهی نرم کننده ها استفاده می شود تا محصول به دست آمده بسیار نرم و قابل انعطاف باشد .

انواع لوله پی وی سی و خواص آن ها

این لوله ها از انواع مختلفی برخوردارند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد

 • پی وی سی : لوله پی وی سی معمولی با کاربرد های وسیع
 • ام پی وی سی :لوله های سخت و مقاوم
 • یو پی وی سی :لوله های سخت بدون نرم کننده
 • او پی وی سی: لوله های مقاوم در برابر خراش و ترک
 • پی پی وی سی :لوله های بسیار انعطاف پذیر
 • سی پی وی سی : لوله های برای انتقال مایعات و سیالات داغ

به طور کلی تر لوله پلیکا به سه دسته تقسیم می شود که در ایران نیز شناخته شده تر هستند.

 • لوله پی وی سی معمولی یا لوله پلیکا فشار ضعیف : این نوع لوله های پی وی سی برای پخش تهویه و انتقال آب باران ( ناودان ) مجتمع ها و مکان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد .
 • لوله پی وی سی نیمه قوی : برای بسیاری از محافظت ساختمانی و بخش های فاضلابی مجموعه ها بسیار پر کاربرد محسوب می شود .
 • لوله پی وی سی فشار قوی : از این نوع لوله ها برای محافظت از کابل های برق ، انتقال اسید ها و باز ها و در کارخانه های بزرگ برای سیستم فاضلابی به کار برده می شود .

برای اطلاع از خرید لوله pvc می توانید به سایت مورد نظر مراجعه فرمایید .

موارد مصرف لوله پلیکا

این لوله را در موارد زیر می‌توانید استفاده کنید:

 • سیستم آبياری تحت فشار (مزرعه)
 • سیستم آبرسانی شهری
 • سیستم فاضلاب شهری و ساختمانی
 • سیستم آبرسانی از چاه های آب
 • سیستم آبرسانی ساختمان
 • انتقال کابل‌های برق و مخابراتی
 • سیستم هواکشی ساختمان
 • سیستم تخلیه آب باران

لوله پلیکا (لوله PVC)چقدر عمر می ‌کند؟

اگر بخواهیم به طور میانگین عمر این لوله ها باید بگوییم باید بگوییم که این لوله ها بین 50 تا 70 سال عمر می کنند که این نکته را باید در نظر بگیرید که نور خورشید باعث ضعیف شدن لوله پلیکا می شود و عمر این لوله ها را کم می کند . با توجه به این موضوع که در برخی از موارد ترکیبات لوله های پی وی سی از تیتانیوم استفاده می کنند که موچب کاهش از بین رفتن میزان آسیب اشعه نور خورشید نیز می شود و مدت ماندگاری لوله بیشتر می شود . البته از آن جایی که بسیاری از لوله های پی وی سی در زیر زمین و برای آبرسانی و زهکشی مورد استفاده قرار می گیرد تابش نور خورشید مشکلی برای این لوله ها ایجاد نمی کند .

لوله پلیکا (لوله PVC)چقدر عمر می ‌کند؟قیمت لوله پلیکا (PVC) به چه صورت است؟

قیمت لوله به میزان پودر پی وی سی که در آن استفاده می شود کاملا مربوط می باشد هر چه قدر پودر استفاده شده در لوله های پی وی سی بیشتر باشد محصول علاوه بر مقاومت و جنس بهتر قیمت بیشتری را نیز به خود می گیرد و به همین دلیل است که در هنگام خرید و فروش لوله pvc باید به یک نکته بیشتر از همه توجه کنید و آن هم ضخامت این لوله ها می باشد هر چه ضخامت آن ها بیشتر باشد جنس بهتری را دارند و این لوله ها را گران تر می کند و برای مصارف مهم تر قابل استفاده می شود .

کلام آخر

از این که ما را تا آخر مقاله فروش لوله pvc  همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *