فروش میلگرد

یکی از مصالحی که در ساختمان سازی کاربرد اساسی دارد ، میلگرد ها هستند که می توان گفت تمامی ساخت و ساز ها بر اساس میلگرد ها ساخته می شوند اما اگر بخواهیم نگاه کلی به میلگرد ها بندازیم بهتر است که ما را تا اخر این مقاله همراهی کنید تا هنگام خرید و فروش میلگرد مشکلی نداشته باشید.

 

میلگرد ها در ساختمان سازی چند دسته تقسیم می شوند؟

همان طور که در مطالب بالا گفته شد میلگرد ها از مصالح مهم در ساختمان سازی بوده و نقش اساسی در زیر ساخت و چارچوب ساختمان دارد . میلگرد علاوه بر ساختمان سازی در سد سازی و پل سازی نیز کاربرد دارد. میلگرد ها همان فولادی هستند که در عملیات نورد گرم ساخته شده است. ماده میلگرد ، فولاد بوده. انواع میلگرد به 6 صورت زیر هستند که در ادامه آنها را با هم بررسی خواهیم کرد.

 • میلگرد اپوکسی
 • میلگرد گالوانیزه
 • میلگرد اروپایی
 • میلگرد پرکربن
 • میلگرد پلیمری ( GFRP )
 • میلگرد استیل ضد زنگ

 

انواع میلگرد ها در ساختمان سازی چند دسته تقسیم می شوند؟

میلگرد اپوکسی : میلگردی که روکشش از اپوکسی است. میلگرد اپوکسی میلگردی از فولاد کربن دار است. هر چند که مقاومت کششی میلگرد اپوکسی یکسان است اما در مقابل خوردگی مقاوم است. ( از 70 _ 1700 ) پوشش میلگرد نازک است و هر چه آسیب رسیده به پوشش زیاد باشد مقاومت میلگرد پایین خواهد آمد. هر چه صدمه ای که به میلگرد اپوکسی وارد شود مقاومت میلگرد در مقابل زنگ زدگی نیز پایین خواهد آمد. به دلیل ضعیف بودن میلگرد در مقایسه با گالوانیزه ، میلگرد اپوکسی قیمت کمتری را دارد.

میلگرد گالوانیزه : درصد مقاومت میلگرد گالوانیزه چهل برابر میلگرد سیاه است چون صدمه رسیدن به میلگرد گالوانیزه سخت است. ارزش میلگرد گالوانیزه از میلگرد اپوکسی سخت است اما میلگرد گالوانیزه از میلگرد اپوکسی گران تر است.

میلگرد اروپایی : منگنز جنس اصلی میلگرد اروپایی است به همین دلیل خم شدن میلگرد اروپایی راحت است. میلگرد اروپایی در وضعیت جوی شدید یا شرایطی چون طوفان ، زلزله ، اثرات زمین شناسی مناسب نیستند. میلگرد اروپایی قیمت کمتری نسبت به انواع میلگرد ها دارد و همین قیمت کم نقطه قوتش است و از نقاط ضعف میلگرد اروپایی که حتی در قراضه های میلگرد وجود دارد باید به کم بودن مقاومتش اشاره کرد.

میلگرد پرکربن : میلگرد پرکربن میلگردی بوده که از فولاد پرکربن ساخته شده است. جدید ترین و مرسوم ترین میلگرد ، میلگرد پرکربن بوده که به میلگرد سیاه نیز معروف است. از نام میلگرد پرکربن مشخص است که کربن زیادی در ساخت میلگرد به کار رفته ، از این رو میلگرد سیاه  است و به  Black Bar معروف است. نقطه ضعف میلگرد سیاه فرسودگی سریع و اثرات بدی که روی سازه دارد است. پس اگر میلگرد در وضعیتی قرار بگیرد که رطوبتش زیاد باشد میلگرد زنگ خواهد زد چون مقاومت میلگرد سیاه در مقابل رطوبت کم است اما اگر دنبال یک میلگرد با استحکام کششی بالا هستید میلگرد کششی گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

میلگرد پلیمری ( GFRP ) : میلگرد پلیمری ، میلگردی از جنس کربن و فیبر است. در زمان استفاده شدن نباید میلگرد پلیمری خم شود زیرا ممکن است فرسوده شود. میلگرد پلیمری که تقویت شده با جنس فیبر بوده ، برای تقوت بتن عالی است. از ویژگی های میلگرد پلیمری باید به سبکی ، مقاومت بالا و به صرفه بودن را نام برد.

میلگرد استیل ضد زنگ : میلگرد استیل ضد زنگ میلگردی گران است که قیمت اش بالاتر از میلگرد اپوکسی است ( 8 برابر ). در ضمن بهترین میلگرد برای پروژه ها میلگرد استیل ضد زنگ بوده اما چون گران قیمت است فقط در پروژه های اساسی و خاصی کاربرد دارد میلگرد استیل ضدزنگ مقاومت بالاتری در مقابل خوردگی دارد.

 

انواع میلگرد های استاندارد در ایران

شاید برای شما هم جالب باشد این موضوع را بدانید که در کشور های گوناگون استاندارد های ساخت و تولید میلگرد یکسان نیست چرا که هر کشوری طیف استاندارد هایی که دارد دست به تولید میلگرد خواهد زد. میلگرد تولیدی کشور ایران هم مطابق با استاندارد های خاص خود است و طبق استاندارد های میلگرد ها به سه دسته زیر تقسیم شده اند.

فولاد A-1 :  فولاد  A-1 نوعی میلگرد صیقلی است که مقاومت تسلیمی اش  2300cm مربع  و مقاومت کششی اش 3800cm مربع است.

فولاد A-2 :  فولاد  A-2 میلگردی آجدار که مقاومت تسلیمی اش 3000 cm مربع و مقاومت کششی اش 5000cm مربع است.

فولادA- 3 :  از فولاد A-3 میلگرد آجداری ساخته شده که مقاومت تسلیمی اش 400cm مربع و مقاومتش  6000cm مربع است.

همه سازنده های ایرانی با توجه به استاندارد های گفته شده میلگرد را خواهند ساخت و قراضه های میلگرد ساخته شده ایرانی استاندارد هایشان بر اساس استاندارد های گفته شده است اما ممکن است که برخی از شرکت ها با کلاه برداری استاندارد های گفته شده را رعایت نکنند و میلگرد های مرغوبی را به مشتری ارائه ندهند و همین امر در خرید و فروش میلگرد ها مشکل ایجاد میکند اما شما می توانید از فروشگاه های معتبر مانند فروش آهن آلات زینالی به راحتی خرید آهن آلات و میلگرد ا را انجام دهید.

انواع میلگرد های استاندارد در ایران

میلگرد های مختلف چگونه تولید می شوند؟

معمولا بر اساس استاندارد های گوناگون در جهان میلگرد را تولید خواهد کرد تا هنگام خرید و فروش میلگرد ها انواع آنها را بشناسیم. بر اساس استاندارد های معتبر که به وضعیت جوی هر منطقه توجه شده با فرآیند تولید بر اساس پارامتر های گوناگونی کنترل خواهد شد.

 • میلگرد ترمیکس

برای ساخت میلگرد ترمیکس از شمش فولادی که آنالیز کمتری از نظر شیمیایی دارد استفاده خواهد شد. برای ساخت میلگرد ترمیکس باید میلگرد های ساخته شده را از دمای پایین عبور داد به همین خاطر میلگرد را بعد از تولید از لوله های آب عبور خواهند داد تا میلگرد خنک شود. در چنین حالتی میلگرد سطحش مقاومت بالایی اما مغزش مقاومت پایینی دارد.

 • آلیاژسازی

در آلیاژ سازی فولادی که برای ساخت میلگرد به کار برده شده از راه اضافه شدن آلیاژ به شمش و به شکل در آوردن شمش به صورت میله تولید خواهد شد و بعد از خنک شدن شاهد میلگرد ساخته شده خواهید بود. آرماتور ساخته شده به روش آلیاژ سازی از سطح داخلی تا مرکزی اش خواص شیمیایی و مکانیکی یکسانی را دارد. در زمان وقوع زلزله فشار به صورت یکنواخت به میلگرد وارد خواهد شد که به شکل یکنواخت خود را نشان نخواهد داد. قیمت کلی میلگرد های ساخته شده به روش آلیاژ سازی از روش ترمکس بالاتر است.

 • سایر کشورها

در کشور های اروپایی کمتر شاهد وقوع زلزله خواهید بود چون کشور های اروپایی در منطقه زلزله خیز نیستند و از روکش ترمکس برای ساخت میلگرد استفاده کرده اند. در روش ترمکس با توجه با آنالیز شیمیایی میلگرد ساخته شده است. در ژاپن استاندارد های ساخت میلگرد  JIS است.

 • میلگرد در ایران

استاندارد ساخت میلگرد در ایران از چندین کشور اروپایی گرفته شده است. به دو روش آلیاژی و ترمکس ساخت میلگرد انجام خواهد شد. برای متوجه شدن روش ساخت میلگرد کافی است پلاک الصاقی میلگرد را ببینید. روی پلاک حک شده که میلگرد به روش آلیاژی یا به روش ترمکس ساخته شده است.

 

نحوه تولید میلگرد ها

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام خرید و فروش میلگرد بخواهید نحوه تولید آن را هم بدانید به همین دلیل ما در ادامه این مقاله این موضوع را با هم بررسی خواهیم کرد. نورد بر روی فولاد از متداول ترين كار ها است. یکی از روش های شکل دهی فلزات فرايند نورد می باشد به عبارت بهتر فرایند تغیر شکل مومسان فلز از طریق عبور از بین غلتک ها به نورد موسوم است که به دو صورت گرم و سرد صورت می گیرد.

 • نورد سرد : تغییر شکل فلز در دمای محیط
 • نورد گرم : تغییر شکل در دمای بالاتر ازدمای محیط وکمتر از دمای ذوب فلز

نورد از متداول ترین فرایند های فلز کاری است زیرا تولید آن زیاد و کنترل محصول نهایی دقیق است. در تغیر شکل فلز بین غلطک ها و در نتیجه اعمال فشار غلطک ها تنش های فشاری زیادی به قطعه وارد می شود. نیرو های اصطکاکی نیز مسبب کشش فلز به داخل غلطک ها هستند. اولین تبدیل شمش ها به شمشه و شمشال به طور کلی توسط نورد گرم آنجام می گیرد. با ادامه عمل نورد گرم صفحه ورق میلگرد مفتول لوله ریل یا دیگر اشکال ساختاری به وجود می آیند. خطوط تولید نورد بسته به فضای در دسترس و همچنین تناژ مورد نظر طراحی خاص خود را می طلبد که به شکل زیر است :

در ابتدا شمش ها را باید وارد کوره ها کنند که دمای کوره ها تا ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد می باشد برای این کار شمش ها را توسط یک جك هيدروليكی در ردیف های مشخص به داخل كوره ها هدايت می کنند و وقتی شمش ها در داخل كوره قرار گرفتند به وسيله جريانات گردآبی در دمای ۱۱۰۰ سانتی گراد جهت نورد آماده می شوند. بعد از رسيدن شمش ها به دمای مورد نظر جهت نورد به خط تولید ارسال می شود سپس شمش های پخته شده روی رول ها قرار می گیرد و به طرف مرحله رافينگ هدايت می شوند مرحله رافينگ در سه مرحله از قطر شمش ها كاسته و به طول آن می افزاید. و بعد از مرحله رافينگ استند ها و یا قفسه های نورد قرار دارند كه اين مرحله متشكل از ۱۰-۱۸ تا استند با كاليبر مشخص می باشد. مرحله آخر نورد قسمت آج زنی میلگرد می باشد و بعد از استند آج زنی قیچی متراژ جهت برش میلگرد های تولید شده در طول های مشخص بکار برده می شود که معمولا ۲۴ و یا ۳۶ متر برش داده می شود.

نحوه تولید میلگرد ها

میلگرد ها چگونه بریده و خم می شوند ؟

بريدن و خم كردن ميلگرد ها بايد مطابق نقشه‌ ها و مشخصات اجرايی در كارگاه انجام شود. بريدن ميلگرد ها بايد حتی ‌الامكان با لوازم مكانيكی صورت گيرد به ويژه برای فولاد های با مقاومت بيشتر و اصلاح سرد شده به روش پيچاندن. علاوه بر این ها خم كردن ميلگرد بايد به روش سرد انجام شود. استفاده از حرارت (بيش از  oC ۱۰۰) برای خم كردن ميلگرد مجاز نيست. خم كردن ميلگرد های داخل بتن نظير ميلگرد های انتظار يا باز كردن ميلگرد های خم شده مجاز نيست مگر با اجازه دستگاه نظارت و پيش بينی در طرح . طبقه‌ بندی A-I و نظير آن مربوط به كشور روسيه بوده و در برخی از كارخانه ‌های ايران مورد استفاده قرار می گيرد.

خصوصیات و ویژگی های مکانیکی انواع میلگرد ها

کاربد عمده میلگرد ها برای بتن ریزی است و در ایران میلگرد ها بر اساس ویژگی های مکانیکی که دارند به صورت زیر دسته بندی شده اند. دسته بندی میلگرد های ایرانی طبق استاندارد های روس است. اعداد بر حسب سانتی متر مربع است.

 • میلگرد های نرمی که آج ندارند. ( A1 )

میلگرد  A1 با تنش جاری و گسیختگی 2300 و 3800 تغییر شکل خواهند داد. 25 درصد میلگرد  A1 نرم و علاوه بر نرمی ، صاف است و آجی هم ندارد. میلگرد  A1 مناسب برای تغییر شکل ، آهنگری و جوشکاری بوده و جزء میلگرد اکتیو است.

 • میلگرد های نیم سختی که دارای آجی ساده هستند. ( A2 )

تنش جاری و گسیختگی میلگرد  A2، 3000 و 5000 است. 19 درصد میلگرد ترد و مابقی نرم است و دارای آج است. میلگرد  A2 برای عملیات ساختمان سازی مناسب است.

 • میلگرد های سختی که دارای آجی پیچیده هستند. ( A3 )

تنش جاری و گسیختگی میلگرد 4000 و 6000 است. 14 درصد میلگرد ترد بوده کاربرد اساسی میلگرد  A3 برای سیویل صنعتی است. در ضمن به هیچ وجه نباید برای جوشکاری از میلگرد  A3 استفاده شود.

 • میلگرد های سختی که دارای آجی پیچیده هستند. ( A4  )

میلگرد  A4  آجی به شکل دوک دارد. تنش تسلیمی میلگرد  A4، 520 و 500 مگاپاسکال است و به میلگرد آجدار 520 و 500 آج معروف است. میلگرد  A4 مناسب برای طراحی و تولید همه سازه های ساختمانی است.

از علامت گذاری تا نگهداری درست میلگرد ها

مشخصات میلگرد ها را باید با ایجاد نشانه های نشانه گذاری در زمان ساخت نوع و سایزشان مشخص کرد. معمولا شما علائم و نشانه های میلگرد را روی شان دیده اید. حروفی که نشان دهنده کارخانه و مرکز ساخت ، سایز ، نوع ، میزان فولاد و حتی گرید میلگرد ها است. برای نمونه S نشان دهنده فولاد کربن و حرف W نشان دهنده ضعیف بودن آلیاژ فولاد است.

برای نگهداری فولاد باید در زمان تحویل گرفتن بار میلگرد ، بار را در درون یک سطح چوبی بگذارید. اگر میلگرد ها انبار شود ضایعات میلگرد ها از زنگ زدن در امان خواهند بود. ( به ویژه زنگ زدگی در مقابل آب های زیر زمینی ) در زمان انبار کردن علاوه بر جابه جا کردن میلگرد ها در سطح چوبی روی میلگرد ها را روکش ضد آب کنید و در کناره های روکش بلوکه بگذارید تا میلگرد ها حفظ شوند. اگر میلگرد ها در یک زمان طولانی در فضای باز باشند علاوه بر زنگ زدن سطح بهره وری شان افت خواهد کرد. حالا با دانستن تمامی این نکات می توانید فروش میلگرد بهتری داشته باشید.

کلام آخر 

ما در این مقاله شما را با میگلرد و فروش میلگرد و انواع آن آشنا کرده ایم تا هنگام خرید و فروش میلگرد سوالی برای شما پیش نیاید. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوده اید از شما متشکریم . اگر در این زمینه تجربه ای دارید با ما در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *