فروش ناودانی

شاید این موضوع برای شما هم پیش آمده باشد که ناودانی در ساختمان سازی به چه دردی می خورد و یا خرید و فروش ناودانی ها چه سودی دارد و یا اینکه در کدام قسمت از ساختمان سازی استفاده می شود. ما در ادامه این مقاله شما را با نادوانی و انواع آن و خرید و فروش ناودانی ها آشنا خواهیم کرد.

 

ناودانی چیست ؟

معمولا شکل ناودانی ها شبیه به حرف انگلیسی u است که به طور یک دست در طول پروفایل مشاهده می شود. ناودانی ها برای ساختمان سازی و صنعت کاربرد های بسیاری دارد به طوری که می توان به راحتی از ناودانی ها در این جا ها استفاده کرد و بیشترین فروش ناودانی ها برای ساختمان سازی ها به کار می روند.

اما شاید این موضوع برای شما سوال باشد که نادونی ها در ساختمان سازی چه کاربردی دارد که برای این می توان چهارچوب ها و یا در و پنجره و یا ترمیم یک بخش از بنا های تخرید شده را نام برد اما اگر بخواهیم این را بدانیم که در صنعت چگونه از ناودانی ها استفاده می شود باید گفت که ناودانی ها در تولید قاب ها و پایه های تجهیزات صنعتی استفاده می شود که علاوه بر این ها از ناودانی ها برای ساخت ساپورت ها در خطو و یا لولوه در پالایشگاه ها استفاده بسیاری می شود.

اما اگر بخواهیم به طور دقیق تری این محصول را بشناسیم باید گفت که ناودانی ها‌ جنس ‌های مختلفی دارند که می‌ توان به گالوانیزه ، آلومینیوم و استنلس استیل اشاره کرد بنابراین هنگام خرید و فروش ناودانی ها به جنس آن توجه کنید اما در تولید این قطعات صنعتی و ساختمانی علاوه بر فولاد های کربنی و پوشش دار گالوانیزه از کامپوزیت های پلیمری ، آلومینیوم ، فولاد های ضد زنگ نیز می ‌توان استفاده کرد. اگر بخواهیم سایز و اندازه ناوانی ها را بدانیم باید گفت که ابعاد استاندارد نوع استیل به صورت ۸ ، ۱۰ ، ۱۲ ، ۱۴ و ۱۶ و ارتفاع‌ های ۳۰ تا ۴۰ میلی ‌متر تولید می ‌شوند.

اما از لحاظ شکل ظاهری ناودانی ها به دو نوع ساده و مشبک هستند که نوع ساده بیشتر در ساخت پل ‌های باربر مورد استفاده قرار می ‌گیرند و در سایز های ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۴ و ۱۶ موجود هستند و در ارتفاع‌ های متنوعی تولید می ‌شوند که معمولا بین ۳۰ تا ۴۰۰ میلی ‌متر هستند. در حالی که نوع مشبک آنها در تولید قفسه ‌های فولادی مورد استفاده قرار می ‌گیرند. این نوع را می ‌توان از نظر شکل بال نیز در یک دسته‌ بندی دیگری قرار داد. که شامل UPE  و UPN هستند که فرق این دو به شکل ظاهری بال‌ ها هستند چرا که بال‌ های UPE ، صاف هستند و به صورت موازی است در حالی که بال ‌های نوع UPN مخروطی شکل است.

ناودانی چیست ؟

ناودانی ها چه کاربرد هایی دارند؟

اگر بخواهیم نگاه کلی به کاربرد هایی ناودانی ها بندازیم باید گفت که ناودانی های به سایز 10 از پرکاربرد ترین سایز های نادوانی ها حساب می شوند به طوری که از ناودانی هایی سایز 6 تا 14 بیشتر از سایز های دیگر است. علاوه بر این ها سایز های بزرگ یا سنگین ناودانی ها با توجه به سفارش های مشتری ها تولید می شوند که در تولید این سایز های نامتعارف مشخصات مورد نظر سفارش دهنده مد نظر قرار گرفته می شود. عاوه بر این ها ناودانی ها کاربرد های بسیار دیگری هم دارند که این ها شامل :

 • ماشین آلات
 • چارچوب
 • ترمیم بنا های معماری
 • ساختمان
 • تجهیزات ساخت و ساز
 • تشکیلات دریایی
 • کاربرد در ترمیم دیوار تخریب شده یک بنا به عنوان مهار بند
 • کاربرد در ساخت قاب های فلزی برای تجهیزات صنعتی
 • استفاده به عنوان پایه برای تجهیزات ترافیکی، گارد ریل
 • استفاده برای ساخت ساپورت لوله در سیستم های پایپینگ و پایپ لاین
 • استفاده در ساخت چهارچوب در و پنجره آهنی ساده
 • استفاده در خرپاها، بادبندها و ستون های به کار رفته در ساختمان های بلند
 • استفاده در ساخت اسکلت های فلزی به کار رفته در کامیون ها و ماشین آلات سنگین

 

ناودانی ها به چند شکل هستند ؟

پروفیل هایی که به شکل U در صنعت با نام ناودانی شناخته می شوند. به طور کلی دو روش تولید برای این محصول در صنعت وجود دارد که به روش های زیر هستند.

روش پرسی: در این روش ناودانی توسط پرس تولید می شوند.

ناودانی ساده: این محصول با ورق گرم تولید گردیده و در صورت نیاز می تواند گالوانیزه نیز گردد. کاربرد ناودانی ساده در ساخت پل های باربر می باشد.

فابریک: از همان ابتدا به صورت ناودانی از خط تولید خارج می شوند.

ناودانی مشبک: این محصول ورق گرم گالوانیزه شده تولید می شود و به دو صورت سرد و گرم می باشد. این محصول در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرند:

 • ساخت قفسه های محکم فولادی
 • سازه های سبک فولادی
 • نصب سنگ به صورت خشک

 

انواع استاندارد های ناودانی

اگر بخواهیم استاندارد های ناودانی ها را بشناسیم باید گفت که استاندارد های هر کشور متفاوت است به طوری که استاندارد های کشور فرانشه به صورت NF A 45-255 است و استاندارد ناودانی های مقاوم به خوردگی به صورت DIN EN ISO 12944-3 است اما ناودانی های اروپایی به شکل DIN-1026 هستند به طوری که ای محصولات به دو دسته با نام های C و U تقسیم می شوند.

بر همین اساس دو استاندارد UPE و UPN وجود دارد. نوع C دارای بال های موازی و نوع U دارای بال های مخروطی می باشد. ناودانی UNP تحت عنوان ناودانی اروپایی شناخته می شود. این محصول نسبت به سایر ناودانی ها وزن سنگین تری داشته و معمولا در پروژه های بزرگ و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول از ضخامت بیشتری برخوردار بوده و به همین دلیل وزن بیشتری دارد. از کاربردهای ناودانی UNP می توان به موارد زیر اشاره کرد. علاوه بر این ها پروفیل‌ های بازی که کاربرد فراوانی در ساخت پایه و قاب ‌های سازه‌ ها دارند ناودانی است.

ناودانی صنعتی و ساختمانی یک پروفیل است که از نظر شکل هندسی شبیه U انگلیسی است. سطح مقطع ناودانی از یک جان به صورت افقی و دو بال به صورت عمودی تشکیل شده است ، توجه داشته باشید که زاویه‌ های داخلی مقطع پروفیل ناودانی حالت گردی دارند. حالا با این توضیحات می توانید هنگام خرید و فروش ناودانی انواع استاندارد های آنها را بشناسید.

انواع استاندارد های ناودانی

انواع ناودانی های آهنی

ناودانی ها هم مانند دیگر محصولات آهن آلات در انواع مختلفی هستند تنها با این تفاوت که مانند مطالب قبل هستند و نوع فلز آنها فرق می کند به همین دلیل باز هم لازم به ذکر است که ناودانی در دو نوع ساده و مشبک موجود است.

ساده: ناودانی صنعتی و ساختمانی هر دو از ورق گرم تولید می‌ شوند ، اما نوع گالوانیزه کردن آن براساس نیاز های متعددی که وجود دارد به دو شکل گرم و سرد صورت می ‌پذیرد. ابعاد پروفیل ناودانی ساده عبارتند از ۸ ، ۱۰ ، ۱۲ ، ۱۴ و ۱۶ ارتفاع در نظر گرفته شده برای این نوع از ۳۰ میلی‌ متر شروع می ‌شود و می ‌تواند تا ارتفاع ۴۰۰ میلی‌ متری نیز ادامه داشته باشد ، بسته به نیاز به صورت متغییر مورد استفاده قرار می ‌گیرند. از این نوع بیشتر در ساخت پل ‌های باربر استفاده می‌ کنند.

مشبک: این نوع نیز مانند نوع ساده بسته به نیاز از ورق‌ های گالوانیزه شده ساخته می ‌شوند (به دو صورت گرم و سرد). از این نوع بیشتر در ساختمان ‌های سبک فولادی و قفسه‌ های فولادی استفاده می ‌کنند.

 

انواع ناودانی ها را بشناسیم ؟

ناودانی اروپایی : 

وزن ناودانی های اروپایی ( DIN-1026 یا UPE و UPN ) ، از انواع دیگر این محصول سنگین تر بوده و ضخامت بیشتری دارد. ناودانی به صورت جفتی در ساخت خرپا ، ستون ها و به صورت تکی در ساخت تیرها و باد بندها مورد استفاده قرار می گیرد. استاندارد UPE نوع C این محصول بوده که بال های موازی دارد در صورتی که استاندارد UPN ، نوع U است که شکل ظاهری آن بال هایی مخروطی شکل دارد. از UNP  به صورت جفت و قوطی در ساخت ستون و خرپا و به صورت تکی در ساخت بادبند و تیرها مورد استفاده قرار می گیرد.

ناودانی آلومینیوم : 

ناودانی آلومینیوم طبق استاندارد های آمریکایی تولید می شود. این محصول جزء سری ۶۰۰۰ به حساب می آید که مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و حرارت دارد. همچنین دارای وزن سبک و جوش پذیری بالا است. ناودانی آلومینیومی به دلیل مقاومت بسیار بالایی که در برابر زنگ زدگی دارد یکی از پرکاربرد ترین محصولات در ساخت کفی تریلی و کامیون ، یا قالب های فلزی ، ساختمان سازی ، ساخت درب و پنجره و مصارف دکوراسیون می باشد.

 ناودانی گالوانیزه : 

همان طور که می دانید فولاد مقاومت خوبی در برابر زنگ زدگی و خوردگی ندارد ، به همین دلیل بعد از مورد استفاده قرار گرفتن این مقطع در سازه ممکن است بعد از چند سال دچار زنگ زدگی و خوردگی شود. از همین رو تولید کنندگان با دادن پوششی از جنس فلز روی به روش گرم عمر این مقاطع را تا ۳۰ سال افزایش می دهند. فلز روی یکی از بهترین و ارزان ترین آلیاژ برای مقاوم کردن مقاطع در برابر خوردگی می باشد به علاوه چنان مقاومت بالایی به محصول می دهد که حتی اگر سطح روی مقطع خراشیده یا شکسته شود این محصول در برابر رطوبت و مواد اسیدی دچار زنگ زدگی و خوردگی نمی شود.

ناودانی سبک :

ناودانی سبک به ناودانی گفته می شود که وزن آن از وزن تعریف شده در جدول استاندارد اشتال کمتر می باشد . ابعاد و وزن این محصول با اندازه های ثبت شده در جدول مهندسی محاسباتی تطابقی ندارد .

ناودانی سنگین : 

ناودانی سنگین از لحاظ وزن و ابعاد تعریف شده کاملا با جدول اشتال برابر است. این محصول بر اساس اندازه های ثبت شده در جدول محاسباتی در تعدادی از کارخانه‌ های داخلی کشور و هم چنین در برخی از کشور های اروپایی تولید می شود. از ابزار های دقیقی که مورد استفاده طراحان ، محاسبه گران و مهندسان ساختمانی قرار می گیرد جدول اشتال محصولات فولادی می باشد .

 

ناودانی ها چگونه تولید می شوند؟

همان طور که گفته شد ناودانی ها به دو صورت پرسی و فابریک هستند که تولید ناودانی پرسی مانند نبشی پرسی ، قوطی و پروفیل ، پروفیل در و پنجره و پروفیل زد به صورت شکل دهی سرد از طریق دستگاه رول فورمینگ صورت می گیرد اما نحوه ساخت ناودانی ها به این گونه است که در مرحله اول ورق به پهنای مورد نیاز برش داده می شود و در ابتدای خط تولید قرار می گیرد ، پس از آن با عبور از میان قالب های پرس ، شکل ناودانی به خود می گیرد به همین دلیل ناودانی ها از پرکاربرد ترین پروفیل های صنعتی و ساختمانی هستند که مقطع آن باز است و به شکل U  انگلیسی می باشد. این را هم بدانید که ناودانی ها از نورد بیلت ساخته شده و جنس این بیلت ها از نوع فولاد کربنی است.

ناودانی ها چگونه تولید می شوند؟

مزایای ناودانی ها

 • مقاومت ناودانی در برابر تنش های بزرگ قانون هوک و خاصیت ارتجاعی فولاد
 • سرعت نصب و اتصالات متنوع ناودانی در ساختمان
 • مقاومت بسیار بالای ناودانی در دهانه ها و خرپا ها
 • اشغال فضای کم در عین حال مقاومت بالا
 • کارابودن در یک درازای طولانی
 • کم بودن وزن اسکلت فلزی
 • تحمل در برابر ضربه
 • کم بودن پرتی ناودانی

 

تاریخچه ناودانی ها

به طور کلی استفاده از فولاد و پروفایل های مختلف از جمله ناودانی در ساختمان سازی از اوایل قرن بیستم آغاز شد. در جنگ جهانی دوم ، ناودانی عملا یکی از مصالح ساختمان سازی به حساب می آمد. بعد از جنگ جهانی دوم تعداد کارخانه ها تولید فولاد در جهان نسبت به گذشته 3 برابر افزایش پیدا کردند و به همین جهت تولید فولاد و ناودانی آهنی شتاب بیشتری گرفت. اما به دلیل شرایط بعد از جنگ و همچنین روش های نوین تولید فولاد ، قیمت آهن آلات نسبت به قبل کاهش یافت و همین موضوع مد نظر بسیاری از طراحان قرار گرفت.

از آن پس اسکلت فلزی و سازه های فلزی ساخته شده از انواع مقاطع فولادی از جمله ناودانی پیشرفت بیشتری نمود. با رشد کاربرد سازه های فلزی در ساختمان ، تقاضا برای محصولات فولادی افزایش پیدا کرد از این رو تولید کنندگان بیش از پیش به تولید انواع مقاطع فولادی و خصوصا ناودانی پرداختند.در ساختمان های فلزی ، آیتم های زیادی می تواند در هزینه نهایی پروژه تاثیر گذار باشد. این آیتم ها به طور غیر مستقیم به مصالح ساختمانی مرتبط می باشند. عواملی مانند تعداد طبقات ، بار اعمال شده به طبقات ، دهانه های اطراف ستون و ضخامت سقف و دیوار ها.

در کلیه این عوامل مصالح فولادی نظیر ناودانی به کار می رود لذا قیمت آهن آلات و از جمله قیمت ناودانی می تواند به نوعی در این هزینه ها نقش داشته باشد. نحوه اتصال در ناودانی ها نیز علاوه بر روش جوشکاری ، استفاده از پیچ و مهره نیز می باشد که در سرعت و هزینه اتصالات تاثیر مثبتی خواهد داشت و همین امر باعث فروش ناودانی های بسیاری شده است.

 

کلام آخر 

زمانی که قصد خرید و فروش ناودانی را دارید بهتر است تمامی نکات مهم را رعایت کنید تا بتوانید بهترین خرید را داشته باشید ما در این مقاله شما را با نکات هنکام خرید و فروش ناودانی آشنا کرده ایم .از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بودید متشکریم اگر در این زمینه تجربه ای دارید با ما در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *