انواع ناودانی

امروزه پروفیل ها کاربرد های گوناگون و فراوانی در صنعت ساخته سازی دارند. یکی از انواع پروفیل ها ناودانی است که در صنعت ساختمان سازی کاربرد مهمی دارد. انواع مختلفی از ناودانی ها در سایز و ابعاد مختلف تولید می شود و کاربرد هر یک با توجه به ماهیت آن متفاوت است. در این مقاله سعی داریم شما را با انواع ناودانی آشنا کنیم.

ناودانی چیست؟

ناودانی یک نوع پروفیل است که از نورد شمش های فولاد کربن تولید شده است و با توجه به سطح مقطع آن U شکل می باشد. ساختار و مکانیزم او از یک بدنه افقی و دو بال عمودی ساخته شده است. این محصول یک پروفیل باز می باشد که می توان آن را به کمک پرس به شکلی که تقاطع زوایای داخلی آن به صورت گرد باشد در آورد. ناودانی کاربردهای ساختمانی و صنعتی دارد که می توان در کاربرد ساختمانی به استفاده در چهار چوب در و پنجره و یا ترمیم یک بخش از بنای تخریب شده اشاره کرد. از ناودانی برای ساختن ساپورت ها در خطوط لوله و یا پالایشگاه ها در واحد پایپینگ استفاده زیادی کرد. تولید سازه ها و سکوها یکی دیگر از استفاده های صنعتی ناوردانی محسوب می شود. همچنین در صنعت راه سازی نیز از خرید ناودانی به عنوان پایه گارد ریل و دیگر تجهیزات ترافیکی کاربرد دارد.

ناودانی چیست؟

تاریخچه ناودانی

نخستین بار در اوایل قرن بیستم استفاده از فولاد و پروفیل های مختلف که شامل ناودانی هم می شود در ساختمان سازی آغاز شد. هنگام جنگ جهانی دوم ، ناودانی یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی محسوب می شود و بعد از جنگ جهانی دوم تعداد کارخانه هایی که به تولید این پروفیل پرداختند سه برابر افزایش یافت و به همین دلیل تولید فولاد و ناودانی بیشتر رواج پیدا کرد. شرایطی که بعد از جنگ به وجود آمد و روش های نوین تولید فولاد منجر به کاهش قیمت ها شد و همین موضوع طراحان زیادی را به این سمت کشاند. از آن به بعد در هر سازه و اسکلت های فلزی از انواع مختلفی از مقاطع که یکی از آن ها ناودانی می باشد استفاده شد و پیشرفت چشمگیری داشت. به همین دلیل برای ساخت سازه های فلزی و تقاضا برای آن تولید ناودانی روز به روز افزایش پیدا کرد.

انواع ناودانی

ناودانی ها به دو دسته سبک و سنگین تقسیم بندی می شوند. در این بخش شرح می دهیم.

 • سبک: ناودانی سبک به ناودانی گفته می شود که وزن آن از وزن تعریف شده در جدول اشتال کمتر می باشد. به این صورت که در جدول مهندسی محاسباتی ابعاد این ناودانی و وزن آن با اندازه های آن مطابقت ندارد و معمولا پایین تر از مقدار استاندارد می باشد. این نوع ناودانی ها در کشور های روس و ایران تولید می شود. ویژگی های ناودانی سبک عبارت اند از: ابعاد محصول پایینتر از ابعاد درج شده در جدول اشتال است. وزن محصول پایینتر از ابعاد درج شده در جدول اشتال است. قیمت ناودانی سبک کمتر است. استانداردهای رعایت شده حین تولید محصول با استاندارد تولید ناودانی سنگین متفاوت است. و همچنین ناودانی سبک در صنایعی مانند: ساخت نمای ساختمان ، ساخت چهارچوب ها ، اسکلت ماشین ، پایه ماشین آلات ، بناهای معماری ، تشکیلات دریایی کاربرد دارد.
 • سنگین: همانطور که ناودانی سبک در ابعاد و وزن با جدول اشتال مطابقت نداشت اما در ناودانی سنگین از لحاظ وزنی کاملا با جدول اشتال مطابقت دارد. به عبارت دیگر این نوع از ناودانی ها دقیقا با استاندارد جدول مهندسی برابر می باشد. ناودانی سنگین به ناودانی UNP نیز شناخته می شود. این نوع ناودانی در مقایسه با انواع ناودانی های موجود در بازار از لحاظ وزنی تفاوت دارد. ناودانی سنگین کاربرد های گوناگونی دارد. نظیر: ناودانی سنگین به صورت تکی و یا جفت در باد بندها استفاده می شود. به صورت جفت و به فرم قوطی در ستون ها به کار می رود. به صورت جفت در ساخت خرپا کاربرد دارد. به صورت تکی و دوبل در تیر ها استفاده می شود.

پرسی: این ناودانی شکل دهی آن به صورت پرسی بوده است و در تولید آن دستگاه رول فرمینگ استفاده می شود و در آخر محصول نهایی به شکل U انگلیسی به دست می آید

فابریک: این نوع از ناودانی در همان ابتدای کار به شکل U می باشد ولی تفاوتی که با روش پرسی دارد زاویه های داخلی آن تیز و قائم می باشد.

نورد گرم و سرد: این محصول گالوانیزه بوده و در آن آلیاژ هایی مانند فولاد و روی به کار رفته است و باعث افزایش عمر آن می شود. درصد استفاده آلیاژ های مختلف در تعیین قیمت و وزن ناودانی ها موثر می باشد و تولید ان از طریق روش نورد سرد و گرم انجام می شود.

ناودانی ساده: این ناودانی در طراحی کولر ها کاربرد دارد و برای ساخت آن در صنایع ساختمانی و صنعتی و از ورق گرم استفاده می شود. ما در موارد دیگری که بخواهید نوع گالوانیزه شده آن را تهیه کنید، با توجه به نیاز های متعدد به دو صورت سرد و گرم انجام می شود. سایز و ابعاد این پروفیل ها در پنج وجه 8 ، 10 ، 12 ، 14 ، 16 در دسترس می باشد و ارتفاع این نوع ناودانی ها بین 30 تا 400 میلی متر کی باشد و قابل تغییر بوده که در قیمت آن بی تاثیر نمی باشد.

انواع ناودانی

ناودانی مشبک: در مورد این نوع ناودانی می توان گفت با توجه به نیاز و نحوه ی بکار گیری آن در ساختار از ورق های گالوانیزه شده به دو صورت گرم و سرد استفاده می شود و معمولا در قفسه بندی ، ساختمان های سبک و … کاربرد دارند.

ناودانی آلومینیومی: یکی از کاربرد های ناودانی که با توجه به مقاومت و استحکام بالا و خاصیت ضد زنگ زدگی می توان به این موارد اشاره کرد. این موارد شامل: نمای ساختمان ، کفی تریلی یا کامیون ، قالب های فلزی ، دکوراسیون ، ساخت درب و پنجره که در این نوع پروفیل دارای دو شیار در دو طرف مقطع می باشد. برای پیاده سازی طرح های مدرن برای نمای ساختمان می توان از این ناودانی استفاده کرد. در واقع این زیر ساز ها که سنگ نمای اصلی برای طرح نمای اصلی به کار می روند به استراکچرنما معروف و شناخته شده اند. و همچنین شامل مقاطع مختلف و متنوعی که با توجه به نوع پوشش نما و سیستم نصب آن می باشد وجود دارد. در مورد نوعی از ناودانی که در نمای ساختمان استفاده می شود باید گفت که به صورت خام و رنگی در ابعاد 25 در 25 و 20 در 20 مورد استفاده قرار می گیرد.

ناودانی استیلی: در مورد این پروفیل باید گفت که یکی از ناودانی های پر کاربرد در صنعت و ساختمان سازی می باشد و به صورت سطح مقطع U شکل مورد استفاده عموم قرار می گیرد. نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که این نوع از پروفیل به دو صورت ساده و مشبک برای مصرف کنندگان تولید و عرضه می شود.

انواع ناودانی از لحاظ ظاهر

ساده: این نوع ناودانی معمولا در طراحی کولر کاربرد دارد و برای ساخت این نوع در صنایع ساختمانی و صنعتی از ورق گرم استفاده می شود. اما در موارد دیگر که بخواهید از آن استفاده کنید مانند گالوانیزه شده باید به نیاز های متعدد به دو صورت سرد و گرم این کار انجام پذیر می باشد. در مورد سایز و اندازه آن می توان گفت که این نوع پروفیل ها در پنج بعد 8 ، 10 ، 14 ، 16 تولید و در بازار عرضه می شوند. ارتفاع این نوع از ناودانی ها بین 30 تا 400 میلی متر متغیر می باشد که طبیعی است این موضوع بر قیمت ناودانی ها تاثیر بگذارد.

مشبک: این نوع از ناودانی با توجه به نیاز و نحوه به کار گیری در ساختار آن از ورق های گالوانیزه شده که به دو صورت گرم و سرد می باشد استفاده می شود و معمولا در قفسه بندی ، ساختمان های سبک و .. کاربرد دارد.

استاندارد های ناودانی

به طور کلی ناودانی ها از لحاظ کاربرد به دو صورت U و C تعریف می شود. همانطور که ناودانی ها در داخل کشور کاربرد دارند استاندارد های UPN و UPE در نظر گرفته شده است. این استاندارد ها تفاوت ان در بال های به کار رفته در هر کدام از این موارد می باشد. استاندارد UPE بال های موازی دارد و برای ناودانی  C اختصاص پیدا کرده است. در استاندارد UPN بال ها مخروطی شکل است و برای ناودانی U مورد استفاده قرار می گیرد.

 • استاندارد اروپائی DIN-1026 یا UPN و UNP
 • استاندارد مقاوم به خوردگی DIN EN ISO 12944-3
 • استاندارد فرانسه NF A 45-255

استاندارد های ناودانی

کاربرد ناودانی

 • مقاومت ناودانی در برابر تنش های بزرگ (قانون هوک و خاصیت ارتجاعی فولاد)
 • سرعت نصب و اتصالات متنوع ناودانی در ساختمان
 • مقاومت بسیار بالای ناودانی در دهانه ها و خرپاها
 • اشغال فضای کم در عین حال مقاومت بالا
 • کار آمد بودن در یک درازای طولانی
 • کم بودن وزن اسکلت فلزی
 • تحمل در برابر ضربه
 • کم بودن پرتی ناودانی

کلام آخر

ممنونم از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم بیشتر درباره انواع ناودانی آشنا شده باشید.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *